Οι πρωταθλητές Ισπανίας θέλουν να εκμεταλλευτούν σήμερα τα μεσάνυχτα το 1-3 του πρώτου αγώνα στο Καμπ Νου και να σηκώσουν τον δεύτερο τίτλο της χρονιάς στο Μπερναμπέου.

Το παιχνίδι θα είναι το πρώτο της σεζόν για τους «Μερένγκες» μπροστά στους οπαδούς τους.

Οι παίκτες της Ρεαλ ξέρουν πως η ισοπαλία ή και μια ήττα με 0-1 αρκούν για να κατακτήσουν το τρόπαιο, αλλά στόχος τους είναι η νίκη σύμφωνα με δηλώσεις του Ντάνι Καρβαχάλ.
Ο μπακ της «βασίλισσας» είπε: «Είμαστε η Ρεαλ Μαδρίτης. Δεν θα σκεφτούμε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, θα τα δώσουμε όλα για την νίκη».

Ο Ζινεντίν Ζινταν από την πλευρά του είναι ευτυχής που θα έχει στην διάθεση του τον Λούκα Μόντριτς, αλλά έχει πλήρη επίγνωση οτί τίποτα δεν έχει τελειώσει.

«Τα πάντα είναι πιθανά στο ποδόσφαιρο και η Μπαρτσελόνα μπορεί να μας προκαλέσει προβλήματα ανά πάσα στιγμή» δήλωσε ο Γάλλος τεχνικός.

Οι «μερένγκες» θέλουν επίσης να συνεχίσουν ένα «σερί» που έχουν ξεκινήσει απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Στις δύο τελευταίες περιπτώσεις που τέθηκαν αντίπαλοι με την Μπαρτσελόνα και «παιζόταν» τίτλος οι πρωταθλητές Ισπανίας επικράτησαν . Το 2012 στο Σούπερ Καπ και το 2014 στο Κόπα Ντελ Ρέι .

Το κλίμα στο Μπερναμπέου θα είναι φορτισμένο λόγω της άδικης, σύμφωνα με τους οπαδούς της Ρεαλ, τιμωρίας του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι φίλοι της «Βασίλισσας» δεν μοιάζουν διατεθειμένοι να αφήσουν την υπόθεση να περάσει έτσι και ενόψει της ρεβάνς τα μεσάνυχτα σχεδιάζουν να στείλουν το δικό τους μήνυμα.

Όπως υποστηρίζει η Marca, οι οπαδοί της Ρεάλ Μαδρίτης ετοιμάζουν το «χτύπημα» τους στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, χρησιμοποιώντας την περίφημη panolada. Θα ανεμίσουν δηλαδή λευκά μαντήλια, εκφράζοντας την αγανάκτηση τους στις διαιτητικές αποφάσεις που θεωρούν ότι είναι εναντίον της ομάδας τους.

Αυτό θα συμβεί στο 7ο λεπτό συμβολικά – είναι ο αριθμός της φανέλας του Ρονάλντο, που σκόραρε στο Καμπ Νου, έδειξε τη φανέλα του στους οπαδούς της Μπαρτσελόνα και λίγο μετά πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Πηγή: sports.ert.gr

Επιμέλεια: Δημήτρης Σαλέπης