Τους αντιπάλους τους στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League έμαθαν σήμερα ΑΕΚ, Άρης και ΠΑΟΚ στην κλήρωση που έγινε στην έδρα της FIBA στην Ελβετία για τη νέα σεζόν 2017-18.
Στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης θα πάρουν μέρος 32 ομάδες, 24 απευθείας στους ομίλους και άλλες 8 μέσω των προκριματικών.

Ο ΠΑΟΚ θα είναι στον Β΄ όμιλο και θα αντιμετωπίσει τις Γκαζιαντέπ (Τουρκία), Σαλόν (Γαλλία), Τενερίφη (Ισπανία), Νεπτούνας (Λιθουανία) και Βέντσπιλς (Λετονία). Η ΑΕΚ κληρώθηκε στον Γ΄ όμιλο με αντιπάλους τις Βενέτσια (Ιταλία), Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία), Μπαϊρόιτ (Γερμανία), Μπάνβιτ (Τουρκία) και Στρασμπούρ (Γαλλία). Τέλος, ο Άρης είναι στον Δ΄ όμιλο με Αβελίνο (Ιταλία), Μπεσίκτας (Τουρκία), Ζιελόνα Γκόρα (Πολωνία), Οστάνδη (Βέλγιο), Νίμπουρκ (Τσεχία). Σε κάθε όμιλο θα προστεθούν ακόμη δύο ομάδες που θα προκύψουν από τους προκριματικούς γύρους.

Στις 10 Οκτωβρίου θα δοθεί το εναρκτήριο τζάμπολ της κανονικής περιόδου, που θα ολοκληρωθεί στις 7 Φεβρουαρίου. Στην συνέχεια θα ακολουθήσει η φάση των «16» (6/3-14/3), όπου προκρίνονται οι πρώτες τέσσερις ομάδες κάθε ομίλου, ενώ οι ομάδες που τερμάτισαν στην 5η και 6η θέση κάθε όμιλου θα συνεχίσουν στα πλέι οφ του FIBA Europe Cup. Οι ομάδες στους «16» θα κοντραριστούν σε διπλούς αγώνες «νοκ άουτ», με τους νικητες να προκρίνονται στα προημιτελικά (27/3-4/4). Εκεί θα ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία για να προκύψουν οι ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Φάιναλ-4, που θα διεξαχθεί στις 4-6/5.

Στο περιθώριο της κλήρωσης πραγματοποιήθηκε και η βράβευση της καλύτερης πεντάδας της περσινής σεζόν και ανάμεσα στους παίκτες που παρέλαβαν το βραβείο τους ήταν και ο Γιώργος Μπόγρης. Ο 27χρονος σέντερ του Ολυμπιακού πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις στην διοργάνωση, την οποία και κατέκτησε με την φανέλα της Τενερίφης.

Οι όμιλοι του Basketball Champions League:
Α΄ όμιλος
Μονακό (Γαλλία)
Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ)
Μούρθια (Ισπανία)
Ενισέι (Ρωσία)
Σάσαρι (Ιταλία)
Όλντενμπουρκ (Γερμανία)
Νικητής 20
Νικητής 23

Β΄ όμιλος
Γκαζιαντέπ (Τουρκία)
Σαλόν (Γαλλία)
Τενερίφη (Ισπανία)
Νεπτούνας (Λιθουανία)
Βέντσπιλς (Λετονία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Νικητής 24
Νικητής 19

Γ΄ όμιλος
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Βενέτσια (Ιταλία)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
Μπαϊρόιτ (Γερμανία)
Μπάνβιτ (Τουρκία)
Στρασμπούρ (Γαλλία)
Νικητής 22
Νικητής 18

Δ΄ όμιλος
Αβελίνο (Ιταλία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Ζιελόνα Γκόρα (Πολωνία)
Οστάνδη (Βέλγιο)
Νίμπουρκ (Τσεχία)
Άρης (ΕΛΛΑΔΑ)
Νικητής 17
Νικητής 21

Η κλήρωση της προκριματικής φάσης του Basketball Champions League:

Α΄ προκριματικός γύρος (19-21/9)
1. Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Μπανταλόνα (Ισπανία)
2. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος)-Άβτοντορ Σάρατοφ (Ρωσία)
3. Μπόσνα Σαράγεβο (Βοσνία)-Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία)
4. Κάρπος Σοκόλι (ΠΓΔΜ)-Κάλεβ Κράμο (Εσθονία)
5. Γκρόνινγκεν (Ολλανδία)-Βιτάουτας (Λιθουανία)
6. Πρίστινα (Κόσοβο)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
7. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)
8. Λουλέα (Σουηδία)-Αντβέρπ (Βέλγιο)

Β΄ προκριματικός γύρος (24-26/9)
9. Νικητής 4-Άλμπα Φεχερβάρ (Ουγγαρία)
10. Νικητής 1-Κατάγια (Φινλανδία)
11. Νικητής 8-Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)
12. Νικητής 2-Μόρναρ (Μαυροβούνιο)
13. Νικητής 7-Λουκόιλ (Βουλγαρία)
14. Νικητής 3-Κλουζ Ναπόκα (Ρουμανία)
15. Νικητής 5-Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)
16. Νικητής 6-Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)

Γ΄ προκριματικός γύρος (29/9-2/10)
17. Νικητής 16-Ναντέρ (Γαλλία)
18. Νικητής 11-Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)
19. Νικητής 12-Κάπο Ντ’ Ορλάντο (Ιταλία)
20. Νικητής 13-Γιουβέντους (Λιθουανία)
21. Νικητής 10-Τέλεκομ Βόννης (Γερμανία)
22. Νικητής 15-Εστουντιάντες (Ισπανία)
23. Νικητής 9-Καρσίγιακα (Τουρκία)
24. Νικητής 14-Μπράσελς (Βέλγιο)

To πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Το πλήρες πρόγραμμα της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League γνωστοποίησε η FIBA. Στις 10 Οκτωβρίου θα δοθεί το εναρκτήριο τζάμπολ της regular season, η οποία κλείνει «αυλαία» στις 7 Φεβρουαρίου.
Στη δεύτερη διαδοχική συμμετοχή τους στη διοργάνωση της FIBA, ΑΕΚ και Άρης θα δοκιμαστούν στα «σπίτια» τους στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, εν αντιθέσει με τον ΠΑΟΚ που θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το νικητή 24, που θα προκύψει από τα προκριματικά.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των τριών ελληνικών ομάδων στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης:
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ Δ’ ΟΜΙΛΟΣ Β’ ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική (10-11 Οκτωβρίου): ΑΕΚ-Νικητής 22 Άρης-Ζιέλονα Γκόρα Νικητής 24-ΠΑΟΚ
2η αγωνιστική (17-18 Οκτωβρίου): Βενέτσια-ΑΕΚ Νίμπουργκ-Άρης ΠΑΟΚ-Γκαζιαντέπ
3η αγωνιστική (24-25 Οκτωβρίου): ΑΕΚ-Μπάνβιτ Άρης-Νικητής 17 Νικητής 19-ΠΑΟΚ
4η αγωνιστική (31 Οκτωβρίου-1 Νοεμβρίου): ΑΕΚ-Νικητής 18 Άρης-Νικητής 21 Σαλόν-ΠΑΟΚ
5η αγωνιστική (7-8 Νοεμβρίου): Στρασμπούρ-ΑΕΚ Μπεσίκτας-Άρης ΠΑΟΚ-Τενερίφη
6η αγωνιστική (15-16 Νοεμβρίου): ΑΕΚ-Ολίμπια Λ. Άρης-Αβελίνο Νεπτούνας-ΠΑΟΚ
7η αγωνιστική (5-6 Δεκεμβρίου): Μπάιροϊτ-ΑΕΚ Οστάνδη-Άρης ΠΑΟΚ-Βέντσπιλς
8η αγωνιστική (12-13 Δεκεμβρίου): Νικητής 22-ΑΕΚ Ζιέλονα Γκόρα-Άρης ΠΑΟΚ-Νικητής 24
9η αγωνιστική (19-20 Δεκεμβρίου): ΑΕΚ-Βενέτσια Άρης-Νίμπουργκ Γκαζιαντέπ-ΠΑΟΚ
10η αγωνιστική (9-10 Ιανουαρίου): Μπάνβιτ-ΑΕΚ Νικητής 17-Άρης ΠΑΟΚ-Νικητής 19
11η αγωνιστική (16-17 Ιανουαρίου): Νικητής 18-ΑΕΚ Νικητής 21-Άρης ΠΑΟΚ-Σαλόν
12η αγωνιστική (23-24 Ιανουαρίου): ΑΕΚ-Στρασμπούρ Άρης-Μπεσίκτας Τενερίφη-ΠΑΟΚ
13η αγωνιστική (30-31 Ιανουαρίου): Ολίμπια Λ.-ΑΕΚ Αβελίνο-Άρης ΠΑΟΚ-Νεπτούνας
14η αγωνιστική (6-7 Φεβρουαρίου): ΑΕΚ-Μπάιροϊτ Άρης-Οστάνδη Βέντσπιλς-ΠΑΟΚ

ΠΗΓEΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ