Η εξαιρετική εμφάνιση και το μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ της Άννας Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα, ξεχώρισαν από τις τρεις ελληνικές συμμετοχές σε τελικούς, κατά τη 2η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης της Γλασκόβης.
Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια ξεπέρασε κατά πολύ τον εαυτό της και κατέλαβε την πέμπτη θέση με 57.67, διεκδικώντας μάλιστα ως το τέλος της κούρσας το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο τελικά πήρε η Ιταλίδα Έλενα Ντι Λίντο με 57.58. Η κολυμβήτρια του ΠΑΟΚ ανέβηκε μία θέση πιο ψηλά σε σχέση με τη διοργάνωση του 2016 στο Λονδίνο, όπου ήταν έκτη, το βασικό όμως είναι ότι με το χρόνο της… άλλαξε επίπεδο και πλέον μπορεί να συγκαταλέγεται στην ελίτ του αγωνίσματος. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 58.25 και το είχε σημειώσει την 1η Ιουλίου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, στον Άλιμο, όποτε γίνεται αντιληπτό ότι, μέσα σε ένα μήνα, η Ντουντουνάκη «κατέβασε» το χρόνο της περισσότερο από μισό δευτερόλεπτο.

Στην προαναφερθείσα ελίτ των 100μ. πεταλούδα δεν περιλαμβάνεται βέβαια η Σάρα Σιέστρεμ, η οποία είναι… μία κατηγορία μόνη της. Η 26χρονη Σουηδή κολύμπησε για άλλη μία φορά χωρίς συναγωνισμό, τερμάτισε σε 56.13 και κατέκτησε για τέταρτη φορά στην καριέρα της τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο αγώνισμα. Δεύτερη με 57.30 ήταν η Σβετλάνα Τσίμροβα, η οποία χάρισε στη Ρωσία το πρώτο της μετάλλιο στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα σε 100άρι πεταλούδα.

Ο Απόστολος Χρήστου και η Νόρα Δράκου έκαναν την προσπάθειά τους και πήραν την έβδομη θέση στα 50μ. ύπτιο και τα 50μ. ελεύθερο αντίστοιχα, χωρίς να καταφέρουν πάντως να επαναλάβουν τους χρόνους που έκαναν στους χθεσινούς ημιτελικούς. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε 25.14 (έναντι 24.96 στον ημιτελικό) και ολοκλήρωσε μία επιτυχημένη παρουσία στο συγκεκριμένο αγώνισμα (το 2016 στο Λονδίνο ήταν 10ος). Πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο του στόχο, το 100άρι ύπτιο, όπου ξεκινά αύριο (4/8) το πρωί την προσπάθεια να υπερασπιστεί το μετάλλιο που είχε κατακτήσει στην προηγούμενη διοργάνωση.

Ο τελικός των 50μ. ύπτιο επιφύλαξε παγκόσμιο ρεκόρ, καθώς ο 18χρονος Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ πήρε το χρυσό μετάλλιο με 24.00, καταρρίπτοντας το 24.04 του Βρετανού Λίαμ Τάνκοκ, που «άντεχε» από τις 2 Αυγούστου 2009 και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ρώμης. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα με 24.55 και την τρίτη ο Ιρλανός Σέιν Ράιαν με 24.64.

Η Δράκου είχε κάνει χθες στον ημιτελικό των 50μ. ελεύθερο τον ίδιο χρόνο με τον Χρήστου (24.96) και τον… σημάδεψε και σήμερα, τερματίζοντας και αυτή έβδομη με 25.14. Έχοντας κολυμπήσει μισή ώρα νωρίτερα στα ημιτελικά των 50μ. ύπτιο, όπου κατετάγη 10η με 28.08, η Πατρινή πρωταθλήτρια δεν μπόρεσε να πάει ξανά κάτω από τα 25΄΄ και να καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ της Νέρι Νιαγκουάρα (24.93). Αν τα κατάφερνε, θα ανέβαινε στην πέμπτη θέση του τελικού, στον οποίο η Σάρα Σιέστρεμ πήρε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της ημέρας (και 12ο συνολικά στην καριέρα της σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα), νικώντας για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου την Περνίλε Μπλούμε. Η Σουηδή, πρωταθλήτρια κόσμου πέρυσι στη Βουδαπέστη, έκανε ρεκόρ αγώνων με 23.74 και πήρε έναν τίτλο που έλειπε από τη συλλογή της, ενώ η «χρυσή» Ολυμπιονίκης από τη Δανία τερμάτισε σε 23.75 και η κάτοχος του τίτλου -και Ολυμπιονίκης του Λονδίνου-, η Ολλανδή Ρανόμι Κρομοβιτζόγιο, πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 24.21.

Η 2η ημέρα των αγώνων στη Γλασκόβη είχε ακόμη ένα μεγάλο παγκόσμιο ρεκόρ, από τον Άνταμ Πίτι στα 100μ. πρόσθιο. Ο Βρετανός Ολυμπιονίκης, που κάποιοι… τόλμησαν να αμφισβητήσουν επειδή έχασε το 50άρι από τον Κάμερον Βαν ντερ Μπεργκ στους Αγώνες της Κοινοπολιτείας, έχει πάει το πρόσθιο σε… άλλο επίπεδο και πιθανότατα, όταν σταματήσει, τα ρεκόρ του θα μείνουν ακατάρριπτα για αρκετά χρόνια. Σήμερα κολύμπησε σε 57.00, βελτιώνοντας το 57.13 που είχε σημειώσει στις 7 Αυγούστου 2016, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, και αναδείχθηκε για τρίτη σερί φορά πρωταθλητής Ευρώπης. Επίσης για τρίτη σερί φορά, η Μεγάλη Βρετανία έκανε το «1-2», καθώς στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Τζέιμς Γουίλμπι με 58.54 (στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις «ασημένιος» ήταν ο Ρος Μέρντοχ), ενώ ο Ρώσος Αντον Τσούπκοφ (μεγάλο φαβορί στα 200μ.) ήταν τρίτος με 58.96.

Η Ιταλίδα Σιμόνα Κουανταρέλα κυριάρχησε στα 800μ. ελεύθερο, παίρνοντας καθαρά την πρώτη θέση με 8:16.35, ενώ το ανερχόμενο αστέρι των μεγάλων αποστάσεων, η 17χρονη Αϊνα Κέσελι από την Ουγγαρία, τερμάτισε δεύτερη με 8:21.91, που αποτελεί νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ νεανίδων. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Αννα Εγκόροβα (8:24.61), που χάρισε στη Ρωσία το πρώτο της μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Στην πέμπτη θέση έμεινε η κάτοχος του τίτλου Μπογκλάρκα Κάπας από την Ουγγαρία, η οποία στις τρεις προηγούμενες διοργανώσεις μετρούσε δύο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο.

Η 2η ημέρα έκλεισε με τη μικτή «σκυταλοδρομία» 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών/γυναικών, που διεξήχθη για πρώτη φορά σε οποιαδήποτε μεγάλη διοργάνωση. Νικήτρια αναδείχθηκε η Γερμανία με 7:28.43, ακολουθούμενη από τη Ρωσία (7:29.37) και τη Μεγάλη Βρετανία (7:29.72).

Από τους ημιτελικούς της ημέρας, ξεχώρισε το ρεκόρ αγώνων της Ρωσίδας Γιούλια Εφίμοβα στα 100μ. πρόσθιο με 1:05.77, καθώς και η ουγγρική κυριαρχία στα 200μ. πεταλούδα ανδρών, όπου ο Τόμας Κεντερέσι (1:55:16) και ο Κριστόφ Μίλακ (1:55.38) πέτυχαν τους καλύτερους χρόνους. Ο 20χρονος Ιταλός Αλεσάντρο Μιρέσι εντυπωσίασε στα 100μ. ελεύθερο με 48.11 και η Βρετανή Τζόρτζια Ντέιβις ήταν η ταχύτερη στα 50μ. ύπτιο με 27.46.

ΠΗΓEΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΛΛΑΔΟΣ