Η ΑΕΚ χρειάστηκε δύο τρίποντα, από Πάντερ (στα 48΄΄) και Γκριν (στα 14,5΄΄) για να «δραπετεύσει» με 77-75 από την έδρα του Κοροίβου, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1. Στα 5΄΄ ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε λάθος, αλλά δεν το πλήρωσε η ΑΕΚ. Η Ένωση παρέμεινε στην πρώτη τετράδα (ισόβαθμη με το Λαύριο που πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο), ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να «αγκαλιάσουν» την παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 34-31, 58-60, 75-77

Ο Κόροιβος στάθηκε επάξια απέναντι στην ΑΕΚ και παρέμενε στη διεκδίκη της νίκης από την αρχή ως το τέλος. Στο κλειστό της Ηλιδας, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου προηγήθηκαν με 18-15, με την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου. Οι Κουίντον Ντεκόζι (9 πόντοι) και Σακίλ Χάινς (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ) ήταν η «αιχμή του δόρατος» των γηπεδούχων στη 2η περίοδο, την ώρα που οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν άστοχοι, με αποτέλεσμα να ακολουθούν στο σκορ και στο ημίχρονο (34-31). Ο Κόροιβος ξέφυγε ακόμη και με +10, 45-35 στο 23ο λεπτό. Μετά από τις… φωνές του Ντράγκαν Σάκοτα, η ΑΕΚ έδειξε διαφορετική εικόνα στο παρκέ, για το +2 (58-60), στο 30ο λεπτό. Ήταν η άμυνα και ο επιθετικός… οίστρος του Μάνι Χάρις που έκαναν τη διαφορά για την Ένωση. Μάχη «σώμα με σώμα» ακολούθησε στην 4η περίοδο: ο Τζαχί Κάρσον οργάνωνε εξαιρετικά και ο Σακίλ Χάινς έκανε πολύ καλή δουλειά μέσα στη ρακέτα, ενώ με λέι απ του Μάρκους Πόσλεϊ, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου προσπέρασε με 72-70 με 1’09» για το τέλος. Τα δύο μεγάλα σουτ έξω από τα 6.75μ., όμως, των Κέβιν Πάντερ (στα 48») και Μάικ Γκριν (στα 14.5») έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ, 75-77.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Μαγκλογιάννης-Χαλαμπαλάκης

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Κάρσον 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόσλεϊ 13 (1/6 τρίποντα), Σαχπατζίδης 3, Χάινς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 11, Λάνγκφορντ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μιλεντίγιεβιτς, Κον 6, Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 4 (5 ασίστ)

ΑΕΚ: Τζέιμς 4, Γκριν 17 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάρις 18 (4/13 σουτ, 9/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (1), Μαυροειδής 3 (7 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 18 (7/11 σουτ, 2/4 βολές), Καββαδάς 2, Πάντερ 7 (1)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Σε αγώνες της 18ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Τρίκαλα-ΓΣΛ Φάρος 65-74
Κολοσσός Ρόδου-Λαύριο 71-77
Κόροιβος Αμαλιάδας-ΑΕΚ 75-77
Κύμη-Προμηθέας Πάτρας 68-73
Παναθηναϊκός-Πανιώνιος (11/3, 17:00)
Ρέθυμνο-Ολυμπιακός (12/3, 16:00)