Για τις 11 Οκτωβρίου ορίστηκε το εναρκτήριο τζάμπολ της Euroleague, όπως ανακοίνωσε η διοργανώτρια Αρχή.

Πρώτος στη μάχη ρίχνεται ο Παναθηναϊκός (11/10, 21:00), όταν υποδέχεται στο ΟΑΚΑ την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Μία ημέρα αργότερα, την Παρασκευή (12/10, 20:00), ο Ολυμπιακός αρχίζει από τη Μόσχα το ευρωπαϊκό ταξίδι του απέναντι στην Κίμκι, την ομάδα του πρώην τεχνικού των Πειραιωτών, Γιώργου Μπαρτζώκα.

Η πρωταθλήτρια Euroleague 2018, Ρεάλ Μαδρίτης, και η πρωταθλήτρια Eurocup 2018, Νταρουσάφακα, θα «διασταυρώσουν τα ξίφη τους» στην πρεμιέρα της διοργάνωσης και συγκεκριμένα, στις 11 Οκτωβρίου, στη Μαδρίτη, στις 21:00.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας στη Euroleague για τη σεζόν 2018-19:

Πέμπτη, 11 Οκτωβρίου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) (21:00)

Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Νταρουσάφακα (Τουρκία)

Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου

Κίμκι (Ρωσία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) (20:00)

Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία)

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-Γκραν Κανάρια (Ισπανία)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Μπασκόνια (Ισπανία)

Στις 9 Νοεμβρίου το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι

Στις 9 Νοεμβρίου ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν 2018-19 στη Euroleague. H διοργανώτρια Αρχή ανακοίνωσε το πρόγραμμα του πρώτου γύρου στη φάση των ομίλων, με το εναρκτήριο τζάμπολ, όπως είχε γίνει ήδη γνωστό από χθες (9/7), να έχει οριστεί για τις 11 Οκτωβρίου.

Το πρόγραμμα του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού στον πρώτο γύρο της Euroleague έχει ως εξής:
1η Αγωνιστική (11-12/2018)
==========================
Πέμπτη, 11/10
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 21:00
Παρασκευή, 12/10
Κίμκι (Ρωσία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 20:00

2η Αγωνιστική (16-17/10/2018)
=============================
Τρίτη, 16/10
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 21:30
Τετάρτη, 17/10
Μπασκόνια (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 21:30

3η Αγωνιστική (18-19/10/2018)
=============================
Πέμπτη, 18/10
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Γκραν Κανάρια (Ισπανία) 21:00
Παρασκευή, 19/10
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία) 21:00

4η Αγωνιστική (25-26/10/2018)
=============================
Πέμπτη, 25/10
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 21:00
Παρασκευή, 26/10
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) 21:00

5η Αγωνιστική (1-2/11/2018)
===========================
Πέμπτη, 1/11
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 19:00
Παρασκευή, 2/11
Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 20:00

6η Αγωνιστική (9/11/2018)
=========================
Παρασκευή, 9/11
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 21:00

7η Αγωνιστική (15-16/11/2018)
=============================
Πέμπτη, 15/11
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 21:00
Παρασκευή, 16/11
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 19:30

8η Αγωνιστική (20-21/11/2018)
=============================
Τρίτη, 20/11
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 21:30
Τετάρτη, 21/11
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 21:00

9η Αγωνιστική (22-23/11/2018)
=============================
Πέμπτη, 22/11
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 21:00
Παρασκευή, 23/11
Μπασκόνια (Ισπανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 21:30

10η Αγωνιστική (29-30/11/2018)
===============================
Πέμπτη, 29/11
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) 21:00
Παρασκευή, 30/11
Κίμκι (Ρωσία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 19:00

11η Αγωνιστική (6-7/12/2018)
============================
Πέμπτη, 6/12
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 20:00
Παρασκευή, 7/12
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 21:30

12η Αγωνιστική (13-14/12/2018)
==============================
Πέμπτη, 13/12
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Αναντολού Εφές (Τουρκία) 21:00
Παρασκευή, 14/12
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Νταρουσάφακα (Τουρκία) 21:30

13η Αγωνιστική (18-19/12/2018)
==============================
Τρίτη, 18/12
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 22:00
Τετάρτη, 19/12
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 22:00

14η Αγωνιστική (20-21/12/2018)
==============================
Πέμπτη, 20/12
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Γκραν Κανάρια (Ισπανία) 21:00
Παρασκευή, 21/12
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία) 21:00

15η Αγωνιστική (27-28/12/2018)
==============================
Πέμπτη, 27/12
Νταρουσάφακα (Τουρκία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 19:15
Παρασκευή, 28/12
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 21:00

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ