Αρχίζει το Σάββατο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Νέων Ανδρών στην Κρήτη (15-23/7 σε Χανιά, Ρέθυμνο και Ηράκλειο). Η Εθνική Ελλάδας, μετά την κατάκτηση του περσινού Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας U20 στη Χαλκίδα, επέστρεψε στην ελίτ της Ευρώπης και στοχεύει σε ένα μετάλλιο. To πλεονέκτημα του συνόλου του Ηλία Παπαθεοδώρου είναι πως έχει μείνει σχεδόν αναλλοίωτος ο «κορμός» της ομάδας που πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 του Βόλου το 2015. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα στερηθεί των υπηρεσιών του άτυχου Κώστα Αντετοκούμπο, ο οποίος υπέστη κάταγμα πριν από λίγες ημέρες σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας, και του Γιώργου Παπαγιάννη, που συμμετέχει στο «summer camp» των Σακραμέντο Κινγκς, αλλά έχει κληθεί και στην προετοιμασία της εθνικής Ανδρών για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης ανδρών 2017 (Eurobasket 2017) που θα διεξαχθεί φέτος σε τέσσερις χώρες (31/8-17/9 σε Ρουμανία, Φινλανδία, Τουρκία και Ισραήλ).

Στην διοργάνωση θα πάρουν μέρος 16 ομάδες χωρισμένες σε 4 ομίλους. Μετά την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων (15-17/7), οι ομάδες έχουν ρεπό (18/7) και στην συνέχεια θα ακολουθήσει η φάση των «16» (Α1-Β4, Α2-Β3 κλπ), ενώ οι νικήτριες ομάδες θα συνεχίσουν στα προημιτελικά (20/7). Οι ημιτελικοί θα γίνουν στις 22/7 και οι αγώνες κατάταξης στις 23/7.

Η Εθνική Ελλάδας έχει κληρωθεί στον Α΄ όμιλο με αντιπάλους τις Τσεχία, Σουηδία, Γερμανία. Οι αγώνες του Α΄ και του Β΄ ομίλου θα γίνουν στα Χανιά και οι αγώνες του Γ΄ και του Δ΄ ομίλου στο Ρέθυμνο. Πρώτος αγώνας για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι με την Τσεχία το Σάββατο (15/7, 21:15).

Οι όμιλοι:

Α΄ Όμιλος: Τσεχία, Σουηδία, Γερμανία, Ελλάδα

Β΄ Όμιλος: Μαυροβούνιο, Ισλανδία, Γαλλία, Τουρκία

Γ΄ Όμιλος: Ουκρανία, Ισραήλ, Λετονία, Λιθουανία

Δ΄ Όμιλος: Ιταλία, Σλοβενία, Ισπανία, Σερβία

 

Η πρώτη αγωνιστική ημέρα:

15 Ιουλίου

Α΄& Β΄ όμιλος (Χανιά)

13.45 Σουηδία-Γερμανία

16.00 Ισλανδία-Γαλλία

18.15 Μαυροβούνιο-Τουρκία

21.15 Τσεχία-Ελλάδα

 

Γ΄& Δ΄ όμιλος (Ρέθυμνο)

14.30 Ουκρανία-Λιθουανία

16.45 Σλοβενία-Ισπανία

19.00 Ισραήλ-Λετονία

21.15 Ιταλία-Σερβία

 

Η αποστολή της Εθνικής Ελλάδας:

Όνομα                                     Ημ. Γέν.       Θέση          Ύψος     Ομάδα

Γιάννης Αγραβάνης         13.11.1998     φόργουορντ    1.98     Δούκας

Νίκος Δίπλαρος            28.06.1997     γκαρντ        1.88     Άρης

Θεόδωρος Καρράς           18.12.1997     σέντερ        2.09     Δούκας

Αντώνης Κόνιαρης          30.09.1997     γκαρντ        1.92     ΠΑΟΚ

Δημήτρης Κουρέπης         23.03.1998     σέντερ        2.05     Αρκαδικός

Μιχάλης Λούντζης          04.08.1998     γκαρντ        1.97     Παναθηναϊκός

Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς    11.01.1997     γκαρντ        1.85     Δούκας

Βασίλης Μουράτος          24.11.1997     γκαρντ        1.92     Ολυμπιακός

Κωνσταντίνος Παπαδάκης    27.09.1998     γκαρντ        1.90     Κολοσσός Ρόδου

Διονύσης Σκουλίδας        29.07.1997     φόργουορντ    1.92     ΑΕΚ

Διονύσης Τάταρης          05.02.1998     σέντερ        2.03     Άρης

Δημήτρης Φλιώνης          08.04.1997     γκαρντ        1.90     Άρης

Βασίλης Χαραλαμπόπουλος   06.01.1997     φόργουορντ    2.02     Παναθηναϊκός

Βασίλης Χρηστίδης         10.07.1998     σέντερ        2.05     Άρης

Προπονητής: Ηλίας Παπαθεοδώρου

Βοηθοί Προπονητή: Γιώργος ΛιμνιάτηςΓιώργος Δοξάκης

 

Η «Χρύση Βίβλος»

ΕΤΟΣ    ΠΟΛΗ                               ΧΡΥΣΟ          ΑΣΗΜΕΝΙΟ    ΧΑΛΚΙΝΟ

2016    Ελσίνκι                            Ισπανία        Λιθουανία   Τουρκία

2015    Λινιάνο                            Σερβία         Ισπανία     Τουρκία

2014    Ηράκλειο                           Τουρκία        Ισπανία     Σερβία

2013    Ταλίν                              Ιταλία         Λετονία     Ισπανία

2012    Λιουμπλιάνα                        Λιθουανία      Γαλλία      Ισπανία

2011    Μπιλμπάο                           Ισπανία        Ιταλία      Γαλλία

2010    Ζαντάρ                             Γαλλία         ΕΛΛΑΔΑ      Ισπανία

2009    Ρόδος                              ΕΛΛΑΔΑ         Γαλλία      Ισπανία

2008    Ρίγα                               Σερβία         Λιθουανία   Ισπανία

2007    Νόβα Γκόριτσα                      Σερβία         Ισπανία     Ιταλία

2006    Σμύρνη                             Σερβία/Μαυρ.   Τουρκία     Σλοβενία

2005    Τσέχοφ                             Ρωσία          Λιθουανία   Σερβία/Μαυρ.

2004    Μπρνο                              Σλοβενία       Ισραήλ      Λιθουανία

2002    Κάουνας                            ΕΛΛΑΔΑ         Ισπανία     Γαλλία

2000    Οχρίδα                             Σλοβενία       Ισραήλ      Ισπανία

 

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ – ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI