Αν και έπαιξε με τη «φωτιά» η ΑΕΚ τελικά όχι μόνο δεν «κάηκε», αλλά πήρε αυτό που ήθελε στη Βιέννη αποσπώντας «χρυσό» 0-0 από την Αούστρια και μαζί την σπουδαία πρόκριση στους «32» του Europa League ως δεύτερη στον 4ο όμιλο πίσω από την Μίλαν που έχασε 2-0 στην Κροατία από τη Ριέκα.
Η ΑΕΚ με μια νίκη και πέντε ισοπαλίες κατάφερε να περάσει στην επόμενη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης, όπου θα μάθει τον αντίπαλό της στην κλήρωση της Δευτέρας 11/12 όπου θα μετέχουν και οι οκτώ ομάδες από το Champions League που τερμάτισαν στην τρίτη θέση στην φάση των ομίλων.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ μπήκε πολύ καλά στο παγωμένο (-2 βαθμοί) «Ερνστ Χάπελ» με το ίδιο σύστημα (3-5-2) και τους ίδιους παίκτες που είχαν αγωνιστεί στη Λιβαδειά και στο πρώτο τέταρτο αν ήταν στοιχειωδώς πιο συγκεντρωμένοι οι παίκτες της θα είχαν πάρει το προβάδισμα στο σκορ! Ο Γαλανόπουλος αρχικά μόλις στο 5΄ από λάθος του Μοχάμεντ πήρε την μπάλα από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση στο ημκικύκλιο της περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν απογοητευτικό και πέρασε άουτ. Στην ΑΕΚ ανήκε και η επόμενη μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου στο 15΄ με μια έξυπνη μπαλιά του Λιβάγια προς τον Αραούχο που από το ύψος του πέναλτι δεν κοντρόλαρε καλά την μπάλα και το τελικό σουτ που εξαπέλυσε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα της Αούστρια έφυγε πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων!
Ωστόσο προϊόντος του χρόνου η Αούστρια πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να ασκεί πίεση ψηλά προς την περιοχή της ΑΕΚ χωρίς πάντως να καταφέρει να απειλήσει τα καρέ του σταθερότατου Τσιντώτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ για ανεξήγητο λόγο έδωσε πολύ χώρο στους αντιπάλους της που κυριάρχησαν πλήρως στην μεσαία γραμμή και προσπαθούσαν να ανοίξουν την καλά οργανωμένη άμυνα της «Ενωσης» που είχε σε μεγάλη βραδιά τα κεντρικά στόπερ της, ενώ και οι Λόπες, Γκάλο έκαναν πολύ καλή δουλειά. Στη μεσαία γραμμή ωστόσο τα αμυντικά χαφ δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα με αποτέλεσμα η πίεση να μεταφερθεί για τα καλά στην εστία του Τσιντώτα.
Βλέποντας αυτή την ανησυχητική εικόνα ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε δύο αλλαγές αρχικά βγάζοντας τους Χριστοδουλόπουλο, Αραούχο περνώντας τους Μπακασέτα και Κλωναρίδη σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει στο κέντρο και την επίθεση.
Παρόλα αυτά η ΑΕΚ και πάλι αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα στη μεσαία γραμμή ειδικά μετά την κόπωση και του Λόπες, οπότε στα τελευταία λεπτά η πίεση έγινε ακόμα πιο ασφυκτική!

Ο Φινκ έδωσε εντολή στην άμυνά του να ανέβει πιο ψηλά και η Αουστρια πίεσε με όπλο την ταχύτητα του Πίρες και του Τζατζούρι. Εγινε πιο ευάλωτη στις αντεπιθέσεις, όμως η ΑΕΚ δεν είχε την γρήγορη πάσα για να μπορέσει να το εκμεταλλευτεί. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 68΄ όταν από λάθος του Τσιντώτα ο Πίρες έπιασε κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Ο χρόνος περνούσε και κυλούσε υπέρ της ΑΕΚ, αλλά η πίεση των γηπεδούχων γινόταν πιο έντονη.
Σε πολλές περιπτώσεις του παίκτες του Χιμένεθ έδιωχναν καθόλου ψύχραιμα τρην μπάλα από την άμυνά τους δίνοντας πολλές δεύτερες ευκαιρίες στους πάικτες της Αούστρια κάνοντας έξαλλο τον Ισπανό τεχνικό από τον πάγκο που τους παρότρυνε συνεχώς να βγουν μπροστά!
Στο 89΄ ο Χιμένεθ έκανε ακόμα μια αλλαγή περνώντας μέσα και τον Κονέ που με την εμπειρία βοήθησε κάπως να κρατήσει στο κέντρο την μπάλα η ΑΕΚ, βγάζοντας έξω τον κουρασμένο Λιβάγια. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της ΑΕΚ, παρά το εμφανές άγχος που τους διακατείχε και φαινόταν σε κάθε προσπάθειά τους κατάφεραν να κρατήσουν το υπερπολύτιμο 0-0 και να προκριθούν στην επόμενη φάση του Europa League! Mια πανάξια πρόκριση, έστω κι αν έπαιξε με τη «φωτιά» η ΑΕΚ….

Διαιτητής: Κρεγκ Πόουσον (Αγγλία)
Κίτρινες: Αλχασάν – Βράνιες, Μπακάκης

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ (Τόρστεν Φινκ): Πεντς, Μπλαουνστάινερ, Μοχάμεντ, Σέρμπεστ, Σάλαμον (89΄ Σαρκαρία), Χολτσχάουζερ, Αλχασάν, Πρόκοπ, Τατζούρι (72΄ Βενούτο), Φελίπε Πίρες, Φριζενμπίχλερ (77΄ Μονσάιν)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος(64΄ Μπακασέτας), Λιβάγια(89΄ Κονέ), Αραούχο (73΄ Κλωναρίδης)