Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0 – 0 με την Λόκερεν, στο τελευταίο του φιλικό επί βελγικού εδάφους .Θετικά στοιχεία κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το τέλος του αγώνα θα επιστρέψουν στην Ελλάδα.

Ο Μπέσνικ Χάσι έδωσε φανέλα βασικού στους Μεχντί Καρσελά και Βάντις Οτζίτζα Οφόε.

Συγκεκριμένα, η ενδεκάδα του Θρύλου ήταν η εξής: Καπίνο, Ομάρ, Σισέ, Ρομαό, Κούτρης, Σιώπης, Οφόε, Φορτούνης, Καρσελά, Μάριν, Ανσαριφάρντ.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και είχε δοκάρι με τον Ανσαριφάρντ στο 20ο λεπτό. Ο Ιρανός ελίχθηκε μέσα στην περιοχή της Λόκερεν, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού του πορτιέρο της βέλγικης ομάδας και έφυγε άουτ.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν την πίεση απο τα πλάγια και στο 26ο λεπτό ο Κούτρης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ανσαριφάρντ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Οι «κόκκινοι» κέρδισαν πολλά κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Στο 45ο λεπτό ο Καρσελά έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από πολύ ωραία σέντρα του Κούρτη με τον τερματοφύλακα της Λόκερεν να αποκρούει το σουτ του Μαροκινού.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο Πάρντο πήρε την θέση του Καρσελά. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στο ίδιο «τέμπο» πιέζοντας ψηλά και παίζοντας από τα πλάγια και στο 54ο λεπτό «έκρυψαν» την μπάλα, ο Φορτούνης πάσαρε στον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός έκανε το πλασέ, ο πορτιέρο της Λόκερεν μπλόκαρε με δυσκολία.

Στο 61ο λεπτό οι Νικολάου, Φιγκέιρας και Εμενίκε μπαίνουν αντί των Οφόε, Κούτρη και Ανσαριφάρντ με τον Εμενίκε να κάνει το ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Οι «κόκκινοι» συνέχισαν να έχουν το «πάνω χέρι» στο ματς και κάποια καλά σουτ από τους Σιώπη και Εμενίκε.

Στο 80ο λεπτό βγαίνουν οι Φορτούνης και Σιώπης και μπαίνουν οι Σεμπά και Ανδρούτσος.

Η Λόκερεν έκανε αισθητή την παρουσία της στο παιχνίδι στο 82′ με σουτ του Ντε Σούτερ αναγκάζοντας τον Καπίνο σε μια εκπληκτική επέμβαση και στο 85′ με τον πορτιέρο του Ολυμπιακού να αντιδρά ξανά άψογα στην προσπάθεια του Μίριτς.

Ικανοποιημένος δήλωσε ο Μπέσνικ Χάσι από την συνολική εικόνα της ομάδας στο δεύτερο στάδιο προετοιμασίας και είναι πεπεισμένος ότι οι παίκτες του θα βρεθούν στην αγωνιστική κατάσταση που απαιτείται για τις αναμετρήσεις του Champions League με την Παρτίζαν Βελιγραδίου.

«Είναι το πρώτο παιχνίδι που δεν σκοράραμε. Κάναμε ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Δουλέψαμε καλά στην παρουσία μας στο Βέλγιο. Στο πρώτο μέρος είχαμε καλή αμυντική λειτουργία αλλά επιθετικά υστερήσαμε. Βελτιωθήκαμε στο δεύτερο μέρος, απειλήσαμε περισσότερο» δήλωσε ο Χάσι και συμπλήρωσε:

«Σίγουρα θα είμαστε έτοιμοι για τα ματς με την Παρτίζαν. Είδαμε θετικά πράγματα από παίκτες, όπως ο Ρομαό, που δεν έπαιξε καν στη θέση του. Είμαι ευχαριστημένος από τον Σισέ, όπως και από τον Εμενίκε στη μισή ώρα που αγωνίστηκε. Ο Φιγκέιρας πήγε καλά ως αριστερός μπακ. Είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε πράγματα, θα είμαστε καλύτεροι όσο περνάει ο καιρός».

Πηγή: sports.ert.gr

Επιμέλεια: Δημήτρης Σαλέπης