Με κορυφαίους τους Νικ Καλάθη και Κέι Σι Ρίβερς αλλά και τον Νίκο Παππά που είχε καταλυτικό ρόλο στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 81-72 στον τρίτο ημιτελικό των πλέι-οφ της Basket League και έκανε το 2-1 στη σειρά των αγώνων.

Ο τέταρτος αγώνας θα γίνει την προσεχή Δευτέρα (22/5) όπου αν ο Παναθηναϊκός κερδίσει, θα προκριθεί στους τελικούς της διοργάνωσης, ενώ σε περίπτωση νίκης της ΑΕΚ οι δύο ομάδες θα ξαναβρεθούν αντίπαλες σε πέμπτο και τελευταίο ματς.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών, οι οποίοι πρωτοστάτησαν στην επιστροφή του Παναθηναϊκού από το -8 (44-52 στο 28’), οι Νικ Καλάθης (26π., 6ρ., 6ασ.) και Κέι Σι Ρίβερς (19π.), ενώ το σάλπισμα της ανατροπής δόθηκε από τον Νίκο Παππά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (11π.). Εκτός 12άδας έμεινε ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στην ποδοκνημική.

Από την ΑΕΚ, που σήκωσε κεφάλι στο σκορ στην τρίτη περίοδο όταν βρήκε τα μακρινά σουτ (5/7τρ.), ξεχώρισαν οι Ούκιτς (14π.), Μαυροκεφαλίδης (13π.) και Μαυροειδής (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 32-31, 51-52, 81-72

Διαιτητές: Σχινάς-Πουρσανίδης Γ.-Παναγιώτου

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 1, Μπουρούσης 8, Σίνγκλετον 8, Καλάθης 26 (3), Ρίβερς 19 (2), Μποχωρίδης, Παππάς 11 (1), Γκιστ 3, Γκάμπριελ.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 3 (1), Μαυροειδής 13 , Μαυροκεφαλίδης 13 (3), ΜακΓκραθ 3 (1), Ελόνου 5, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 6, Σάκοτα 7 (1)

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi