Ο Ραφαέλ Ναδάλ, Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε με 3-1 σετ (4-6, 6-0, 6-3, 6-2) τον Αργεντινό Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο στη διεθνή διοργάνωση αντισφαίρισης «US Open» και στον τελικό αγώνα της Κυριακής θα διεκδικήσει τον τρίτο του τίτλο στη Νέα Υόρκη και 16ο «Grand Slam» της λαμπρής σταδιοδρομίας του!

«Μετά από δύο δύσκολα χρόνια και δύσκολες στιγμές, είναι μια συναισθηματικώς έντονη χρονιά για μένα. Νιώθω υπέροχα που έχω την ευκαιρία να παίξω σε αυτό το απίστευτο γήπεδο, μπροστά σε αυτό το υπέροχο κοινό. Έχω μια ακόμη ευκαιρία για τίτλο εδώ κι αυτό είναι εκπληκτικό», είπε ο 31χρονος Ισπανός, που θα διεκδικήσει τον τρίτο του τίτλο, μετά από αυτούς το 2010 και το 2013 (το 2011 έχασε στον τελικό αγώνα από το Σέρβο Νόβακ Τζόκοβιτς).

Αντίπαλός του ο 31χρονος Νοτιοαφρικανός Κέβιν Άντερσον (Νο 32), που για πρώτη φορά στη σταδιοδρομία του θα δώσει το παρόν σε έναν τελικό αγώνα «Grand Slam», μετά τη νίκη του με 3-1 σετ (4-6, 7-5, 6-3, 6-4) επί του Ισπανού Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Νο 19).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ – ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: ΑΠΕ – ΜΠΕ