EuroCup Ανδρών: Νίκη του Απόλλων Σμύρνης κόντρα στην Μλάντοστ

Νίκη που την φέρνει… αγκαλιά με την πρόκριση, στην φάση των ομίλων του Euro Cup ανδρών πόλο, πέτυχε η ελληνική ομάδα, στην πρεμιέρα του 7ου προκριματικού ομίλου, στη Βαρκελώνη.

Με κυριαρχική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η “αμφίβια ταξιαρχία” επικράτησε 15-7 της Μλάντοστ Ζάγκρεμπ και το Σάββατο (23/9, 17:00) θα έχει την ευκαιρία να “σφραγίσει” την πρόκρισή του απέναντι στη θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του γκρουπ, την γερμανική Πότσνταμ, πριν αντιμετωπίσει την Κυριακή (24/9, 14:00) τη γηπεδούχο, Μπαρτσελόνα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε ισόπαλο 6-6, αλλά στις αρχές της τρίτης περιόδου, ο Απόλλων βρήκε τρία γκολ μέσα σε διάστημα ενάμισι λεπτού, με δύο περιφερειακά σουτ των Γαρδίκα και Γωνιωτάκη και μία εξαιρετική προσπάθεια από τα 2 μέτρα του Αλαμάνου, ο οποίος αγωνίζεται ως… υπηρεσιακός φουνταριστός, εξαιτίας του τραυματισμού του Σολανάκη. Με τον Στέφανο Γαλανόπουλο να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και να πραγματοποιεί καθοριστικές επεμβάσεις, η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη, όχι απλά συντήρησε το προβάδισμα και στο τελευταίο οκτάλεπτο κυριάρχησε απόλυτα με επιμέρους σκορ 5-0, αλλά έφτασε σε μία ευρεία νίκη, που ισοδυναμεί σε μεγάλο βαθμό με… πρόκριση!

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Μλάντοστ): 4-3, 2-3, 1-4, 0-5.

Η σύνθεση του Απόλλωνα: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας 1, Τρούλος 3, Δίπλαρος 1, Σουσιασβίλι 1, Χονδροκούκης, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας 2, Τσαχειλίδης 2, Τόττης 1, Καβουσανός.