Με 2-1 νίκησε ο Ολυμπιακός την Ριέκα στο Καραϊσκάκη στο πρώτο ματς των πλέι-οφ για το Champions League. Η Ριέκα προηγήθηκε στο 42′ με τον Χέμπερτ, ο Οφόε ισοφάρισε στο 66′ για τους ερυθρόλευκους και ο Ρομαό στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το νικητήριο τέρμα του Ολυμπιακού που του δίνει αρκετές ελπίδες για τη ρεβάνς.

21:44 Σέντρα στο ματς

21:47 Ο Ολυμπιακός κυκλοφορεί σωστά πρεσάρει ψηλά και έχει εγκλωβίσει την Ριέκα
21:49 Κόρνερ για τους ερυθρόλευκους
21:52 Μεγάλη ευκαιρία στο ματς για τον Ολυμπιακό κακό τελείωμα του Μπεν
21:53 Αμέσως απαντά η Ριέκα με τον Χέρντερ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και να αστοχεί
21:57 Κλασική εύκαιρα για τον Ολυμπιακό ο Σεμπά από πασά του Μπεν σωστή αντίδραση του Σλούγκα
22:01 Ο Μάριν πάσαρε εδωσε όμορφα στον Καρσελά με την συνεχεία έδωσε στον Μπεν και η μπάλα κατέληξε αουτ
22:03 Εξαιρετικό κόψιμο του Ζιλέτ και στην συνεχεία φάουλ κερδισμένο για τους γηπεδούχους
22:09 Στο 25 λεπτό το παιχνίδι εκατέρωθεν ευκαιρiες δίχως αποτέλεσμα με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που πιέζει περισσότερο για το γκολ

22:14 Χαμένη ευκαιρία για τον Καρσελά συνεχής πιέση από τους γηπεδούχους χωρίς όμως αποτέλεσμα δυνατό σουτ άλλα φιλόδοξο στο ύψος της περιοχής.
22:16 Ακόμα μια κλασική ευκαιρία με γυριστό σουτ του Μαρίν από το ύψος της περιοχής αντιδρά σωστά για ακόμα μια φορά ο Ζλούγκα.
22:24 Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ο Μπεν με κεφάλια στην αριστερή γωνία αστοχεί.
22:26 Αντεπίθεση για την Ριέκα με γκολ σκοράρει ο Χέρμπερ! 0-1

45΄Σωτήρια επέμβαση του Καπίνο σε σουτ του Έμπερ μετά από περίτεχνη ενεργεία πέρασε δυο αμυντικούς αλλά ο Γκολκίπερ του Ολυμπιακό έδιωξε με το πόδι .
46΄: Ελεύθερο χτύπημα για τον Ολυμπιακό σε καλό σημείο ενώ έχουμε μπει ήδη στις καθυστερήσεις .
Ημίχρονο: Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τις χαμένες εύκαιρες και ως γνωστόν η μπάλα εκδικείται έτσι δέχτηκε το τέρμα, από την αντίπαλη όχθη η Ριέκα με τον πορτιέρο της να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα αλλά με τους γρήγορους επιθετικούς της να απειλούν σε κάθε αντεπίθεση φάνηκε διαβασμένη και προσηλωμένη στο παιχνίδι της το οποίο είχε και αντίκτυπο και στο χορτάρι με το 0-1 να είναι το σκορ της ανάπαυλας.

52΄:Σουτ διαγώνιο από τον Καρσελά μετά από μια μικρή πολιορκία του Ολυμπιακού στο ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα κατέληξε άουτ.
55΄:Σουτ του Οφόε μέσα στην περιοχή η μπάλα κατέληξε απελπιστικά άουτ.
57:Ελεύθερο χτύπημα σε εξαιρετική θέση , η εκτέλεση από τον Μάριν από πολύ καλή θέση στα 16 μετρά περίπου, έστειλε την μπάλα συρτά στην αριστερή γωνία του Ζλούγκα και η μπάλα κατέληξε άουτ.
66΄Γκολ για τους γηπεδούχους με τον Οφόε (1-1) το μομέντουμ είναι με τον Ολυμπιακό!!

72΄ Αλλαγή για την Ριέκα την θέση του Γκαβράνοβιτς παίρνει ο Γέλιτς
74΄ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό την θέση του Μάριν παίρνει ο Πάρντο νωρίτερα έχει περάσει και ο Φορτούνης στην θέση του Σεμπά
77΄ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό άσχημα εκτελεσμένο
78΄Δευτερη αλλαγη και για την Ριέκα στην του Γκορκόν ο Κρινίτς
79΄ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό στην θέση του Οτζίτζα Οφόε ο Θανάσης Ανδρούτσος
82΄ Ισόπαλες παραμένουν οι δυο ομάδες με τον Ολυμπιακό να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ ενώ η Ριέκα φαίνεται να είναι ικανοποιημένη με το 1-1 και μέχρι τώρα αμύνεται σωστά με καλές επιστροφές
83΄Κοκκίνη για τον Ζούτα με 10 παίχτες η Ριέκα!

87΄ Αλλαγή του Χέμπερ στη θέση του ο Μάρτιτς κλείνει τις αλλαγές και η φιλοξενούμενη ομάδα
90΄Δοκάρι ο Ανρούτσος με κεφάλια δεν έρθει ούτε εδώ το δεύτερο τέρμα για τον Ολυμπιακό που ψάχνει με κάθε τρόπο την νίκη
91΄Φάουλ για τον Ολυμπιακό καλά εκτελεσμενο από τον Φορτούνη και μετά την απόκρουση παίρνει την μπάλα ο Ρομαό με πλασέ και σκοράρει την υστάτη στιγμή.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Ομάρ, Κούτρης, Ρέτσος, Ρομαό, Οφόε, Ζιλέ Μάριν, Καρσελά, Σεμπά, Μπεν

Ριέκα: Σλούγκα, Βέσοβιτς, Ζούτα, Ζούπαριτς, Ελές, Μπράνταριτς, Μαλές, Χέμπερ, Γκοργκόν, Μίσιτς, Γκαβράνοβιτς

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi