Την Τρίτη (9/1) αγωνίζονται Άρης και ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League, ενώ την Τετάρτη (10/1) έρχεται η σειρά της ΑΕΚ. Η αποστολή του Άρη βρίσκεται ήδη στο Παρίσι, ενόψει της αναμέτρησης με τη Ναντέρ (9/1, 21:30, Δ΄ όμιλος) για τη 10η αγωνιστική.

 

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης δεν έχει στη διάθεσή του τον Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος παρέμεινε στη Θεσσαλονίκη, λόγω των ενοχλήσεων που τον ταλαιπωρούν το τελευταίο διάστημα στη μέση. Η γαλλική ομάδα ισοβαθμεί στην 2η θέση με την τσεχική Νίμπουρκ (6-3), ενώ ο Άρης μετρά 4 νίκες – 5 ήττες. Ντεμπούτο σε ευρωπαϊκή αναμέτρηση με τη φανέλα του Άρη αναμένεται να πραγματοποιήσουν οι Ομαρ Προύιτ, Ιβάν Μάρας.

 

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα του Β΄ ομίλου με μόνο 3 νίκες σε 9 αγωνιστικές και θέλει πάση θυσία το θετικό αποτέλεσμα, στην Πυλαία, απέναντι στην Ορλαντίνα (9/1, 19:30). Η ιταλική ομάδα έχει, πάντως, μία νίκη λιγότερη από τον «Δικέφαλο του Βορρά». Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έχουν ανεβασμένη ψυχολογία, λόγω της νίκης τους επί του Ολυμπιακού, και στόχο έχουν να μπουν με το… δεξί και στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τους για το 2018.

 

Τέλος, την -πρωτοπόρο του Γ΄ ομίλου (6-3)- Μπάνβιτ αντιμετωπίζει στην Τουρκία η ΑΕΚ την Τετάρτη (10/1, 19:00). Ο Ντράγκαν Σάκοτα και οι παίκτες του έχουν μοναδική ευκαιρία να την «πιάσουν», ενώ θα κυνηγούν και το +5, αφού στο ΟΑΚΑ είχαν ηττηθεί με 70-74, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Η ήττα από τον Προμηθέα στην Πάτρα ανήκει στο παρελθόν για τους «κιτρινόμαυρους» και από σήμερα όλοι επικεντρώνονται στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τους.

 

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής του Basketball Champions League έχει ως εξής:

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

 

10η Αγωνιστική (9-10/1/2017)

 

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

=========

Τρίτη, 9/1

Καρσίγιακα (Τουρκία)-Όλντενμπουργκ (Γερμανία)

Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ)-Γιουβέντους (Λιθουανία)

 

Τετάρτη, 10/1

Ενισέι (Ρωσία)-Μονακό (Γαλλία)

Σάσαρι (Ιταλία)-Μούρθια (Ισπανία)

 

 

Βαθμολογία

———-

                          Ν-Η  Β.

Μονακό (Γαλλία)           9-0  18

Καρσίγιακα (Τουρκία)      6-3  15

Όλντενμπουργκ (Γερμανία)  6-3  15

Μούρθια (Ισπανία)         5-4  14

Σάσαρι (Ιταλία)           4-5  13

Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ)     2-7  11

Γιουβέντους (Λιθουανία)   2-7  11

Ενισέι (Ρωσία)            2-7  11

 

 

Β΄ ΌΜΙΛΟΣ

=========

Τρίτη, 9/1

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ορλαντίνα (Ιταλία)                         19:30

Νεπτούνας (Λιθουανία)-Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία)

 

Τετάρτη, 10/1

Σαλόν (Γαλλία)-Βέντσπιλς (Λετονία)

Τενερίφη (Ισπανία)-Γκαζιαντέπ (Τουρκία)

 

 

Βαθμολογία

———-

                              Ν-Η  Β.

Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)   7-2  16

Τενερίφη (Ισπανία)            7-2  16

Νεπτούνας (Λιθουανία)         6-3  15

Σαλόν (Γαλλία)                5-4  14

Βέντσπιλς (Λετονία)           4-5  13

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                 3-6  12

Ορλαντίνα (Ιταλία)            2-7  11

Γκαζιαντέπ (Τουρκία)          2-7  11

 

 

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

=========

Τρίτη, 9/1

Βενέτσια (Ιταλία)-Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)

Εστουντιάντες (Ισπανία)-Στρασμπούρ (Γαλλία)

 

Τετάρτη, 10/1

Μπάνβιτ (Τουρκία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                           19:00

Μπαϊρόιτ (Γερμανία)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)

 

Βαθμολογία

———-

                          Ν-Η  Β.

Μπάνβιτ (Τουρκία)         6-3  15

Μπαϊρόιτ (Γερμανία)       6-3  15

Στρασμπούρ (Γαλλία)       5-4  14

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)              5-4  14

Βενέτσια (Ιταλία)         5-4  14

Εστουντιάντες (Ισπανία)   5-4  14

Ολίμπια Λ. (Σλοβενία)     3-6  12

Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)     1-8  10

 

 

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

=========

Τρίτη 9/1

Ναντέρ (Γαλλία)-Άρης (ΕΛΛΑΔΑ)                            21:30

Νίμπουρκ (Τσεχία)-Βόννη (Γερμανία)

Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)-Μπεσίκτας (Τουρκία)

 

Τετάρτη, 10/1

Οστάνδη (Βέλγιο)-Αβελίνο (Ιταλία)

 

Βαθμολογία

———-

                          Ν-Η  Β.

Μπεσίκτας (Τουρκία)       7-2  16

Νίμπουρκ (Τσεχία)         6-3  15

Ναντέρ (Γαλλία)           6-3  15

Άρης (ΕΛΛΑΔΑ)             4-5  13

Οστάνδη (Βέλγιο)          4-5  13

Αβελίνο (Ιταλία)          4-5  13

Βόννη (Γερμανία)          3-6  12

Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)   2-7  11

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ – ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI