Με 6-3 και 6-4 στα σετ, ο Ισπανός τενίστας, Ραφαέλ Ναδάλ, ξεπέρασε το εμπόδιο του Αμρικανού Τζάκ Σοκ στο Campo Centrale.

Μέσα σε 1 ώρα και 20 λεπτά πανηγύρισε την 17η συνεχόμενη νίκη του στο ATP Tour και εξακολούθησε στο δρόμο προς τον 8ο τίτλο του στο Masters της Ρώμης.

Ο Αυστριακός Ντόμινικ Τιμ, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα κέρδισε με ανατροπή 3-6, 6-3, 7-6 τον Σαμ Κουέρι.

Τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ απέκλεισε ο Νόβακ Τζόκοβιτς  παίρνοντας την πρόκριση στους «8» με σετ με 6-4, 6-4.Στα προημιτελικά της διοργάνωσης πέρασε και ο Αμερικανός Τζον Ίσνερ ο οποίος πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση επί του Ελβετού Σταν Βαβρίνκα με 7-6, 6-4, μέσα σε 88΄ παιχνιδιού.

Ο Μαρίν Τσίλιτς απέκλεισε (6-3,6-4) τον Νταβίντ Γκοφάν, ενώ εύκολη ήταν η επικράτηση (6-3,6-2) για τον Μίλος Ράονιτς με αντίπαλο τον Τόμας Μπέρντιχ. Ο Αργεντινός Χουαν Μαρτίν Ντελ Πότρο κέρδισε με 7-6, 6-3 τον Ιάπωνα Νισικόρι και ο Γερμανός Ζβέρεβ 6-3,6-3 τον Ιταλό Φονίνι..

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ