Η Γαλλία κατέκτησε για 10η φορά στην ιστορία της το παγκόσμιο κύπελο αντισφαίρισης «Davis Cup», καθώς επικράτησε με 3-2 νίκες του Βελγίου στην τελική αναμέτρηση που φιλοξενήθηκε στο στο στάδιο Βιλνέβ Ντ΄Ασκ της πόλης Λιλ στη Γαλλία. Ο Λουκά Πουίγ (Νο 18) ήταν αυτός που χάρισε στους «τρικολόρ» τον τίτλο, καθώς στον 5ο και αποφασιστικό αγώνα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Στιβ Νταρσίς (Νο 77), τον οποίο κατατρόπωσε με 3-0 σετ (6-3, 6-1, 6-0).

Η Γαλλία μπήκε στην τρίτη και τελευταία ημέρα των αγώνων με προβάδισμα 2-1, όμως ο Νταβίντ Γκοφέν (Νο 7) επικράτησε πιο νωρίς του Τζο-Βιλφρίντ Τσονγκά (Νο 15) με 3-0 σετ (7-6, 6-3, 6-2) και ισοφάρισε τη σειρά. Ο Γκοφέν είχε πετύχει και την πρώτη νίκη του Βελγίου, επικρατώντας την Παρασκευή του Πουίγ, όμως ο Τσονγκά νίκησε άνετα τον Νταρσίς και οι Γάλλοι πήραν προβάδισμα το Σάββατο με τη νίκη των Ρισάρ Γκασκέ / Πιερ Ιγκ Ερμπέρ στον διπλό αγώνα επί των Ρούμπεν Μπέμελμανς / Γιόρις Ντε Λούρ με 3-1 σετ (6-1, 3-6, 7-6(2), 6-4).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ – ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΠΕ – ΜΠΕ