Στη σέντρα ξανά θα βρεθούν οι 48 ομάδες των ομίλων του Europa League για τη διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής την Πέμπτη (19/10). Το ενδιαφέρον εστιάζεται στην αναμέτρηση Λιόν-Έβερτον (5ος όμιλος) κυρίως γιατί ο ηττημένος θα έχει σοβαρό πρόβλημα στη συνέχεια. Η Εστερσουντ, μπορεί να απέκλεισε τον ΠΑΟΚ, θέλει όμως να δώσει συνέχεια στο όμορφο «παραμύθι» της απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, ενώ στον όμιλο της ΑΕΚ (4ος) το ματς Αούστρια ΒιένηςΡιέκα μοιάζει με τελικό αφού ο νικητής θα έχει ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης. Το ελληνικό ενδιαφέρον, πάντως, βρίσκεται διαρκώς και στις αναμετρήσεις αυστριακών (εκτός από την Αούστρια, υπάρχει και το Κονιασπόρ-Σάλτσμπουργκ) και τσεχικών ομάδων (Βιγιαρεάλ-Σλάβια Πράγας, Ζλιν-Κοπεγχάγη, Λουγκάνο-Πλζεν) καθώς αυτές οι εθνικές ομοσπονδίες διεκδικούν την 13η θέση στο ranking της UEFA.

Το πρόγραμμα των 6 αγωνιστικών στους 12 ομίλους του Europa League:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Αστάνα – Μακάμπι Τελ Αβίβ (18:00)

Βιγιαρεάλ – Σλάβια Πράγας (22:05)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)             1-1-0    3-1   4

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)      1-1-0    2-1   4

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)   0-1-1    0-1   1

Αστάνα (Καζακστάν)             0-1-1    2-4   1

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ (22:05)

Σκεντέρμπεου – Παρτιζάν

Ντιναμό Κιέβου – Γιουνγκ Μπόις

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)   2-0-0    6-3   6

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)        0-2-0    2-2   2

Παρτιζάν (Σερβία)                 0-1-1    3-4   1

Σκεντέρμπεου (Αλβανία)      0-1-1    2-4   1

 

 3ος ΟΜΙΛΟΣ (22:05)

Μπράγκα – Λουντογκόρετς

Χόφενχαϊμ – Μπασάκσεχιρ

 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Μπράγκα (Πορτογαλία)          2-0-0    4-2   6

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)   1-1-0    2-1   4

Μπασάκσεχιρ (Τουρκία)         0-1-1    1-2   1

Χόφενχαϊμ (Γερμανία)           0-0-2    2-4   0

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ (22:05)

Μίλαν – ΑΕΚ

Αούστρια Βιένης – Ριέκα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Μίλαν (Ιταλία)                    2-0-0    8-3   6

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                     1-1-0    4-3   4

Αούστρια Βιένης (Αυστρία)   0-1-1    3-7   1

Ριέκα (Κροατία)                   0-0-2    3-5   0

 

5ος ΟΜΙΛΟΣ (22:05)

Εβερτον – Λιόν

Αταλάντα – Απόλλων Λεμεσού

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Αταλάντα (Ιταλία)                1-1-0    4-1   4

Λιόν (Γαλλία)                        0-2-0    2-2   2

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)    0-2-0    3-3   2

Έβερτον (Αγγλία)                   0-1-1    2-5   1

 

6ος ΟΜΙΛΟΣ (22:05)

Σερίφ Τιράσπολ – Λοκομοτίβ Μόσχας

Ζλιν – Κοπεγχάγη

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)    1-1-0    3-0   4

Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)   0-2-0    0-0   2

Κοπεγχάγη (Δανία)               0-2-0    0-0   2

Ζλιν (Τσεχία)                        0-1-1    0-3   1

 

7ος ΟΜΙΛΟΣ (20:00)

Λουγκάνο – Πλζεν

Χαποέλ Μπέρ Σεβά – Στεάουα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                  Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Στεάουα (Ρουμανία)               2-0-0    5-1   6

Χάποελ Μπερ-Σέβα (Ισραήλ)   1-0-1    3-4   3

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)          1-0-1    3-4   3

Λουγκάνο (Ελβετία)                0-0-2    2-4   0

 

 8ος ΟΜΙΛΟΣ (20:00)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – Κολονία

Ερυθρός Αστέρας – Αρσεναλ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                   Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Αρσεναλ (Αγγλία)                   2-0-0    7-3   6

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)         1-1-0    2-1   4

ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία)  0-1-1    3-5   1

Κολονία (Γερμανία)                   0-0-2    1-4   0

 

9ος ΟΜΙΛΟΣ (20:00)

Κονιασπόρ – Σάλτσμπουργκ

Μαρσέιγ – Γκιμαράες

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                   Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)       1-1-0    2-1   4

Κόνιασπορ (Τουρκία)            1-0-1    2-2   3

Μαρσέιγ (Γαλλία)                 1-0-1    1-1   3

Γκιμαράες (Πορτογαλία)       0-1-1    2-3   1

 

10ος ΟΜΙΛΟΣ (20:00)

Εστερσουντ – Αθλέτικ Μπιλμπάο

Ζορία Λουγκάνσκ – Χέρτα Βερολίνου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                    Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Έστερσουντ (Σουηδία)             2-0-0    3-0   6

Ζόρια Λουγκάνσκ (Ουκρανία)    1-0-1    1-2   3

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)    0-1-1    0-1   1

Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία)    0-1-1    0-1   1

 

11ος ΟΜΙΛΟΣ (20:00)

Νις – Λάτσιο

Ζούλτε Βάρεγκεμ – Φίτεσε

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                   Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Νις (Γαλλία)                        2-0-0    8-1   6

Λάτσιο (Ιταλία)                   2-0-0    5-2   6

Φίτεσε (Ολλανδία)               0-0-2    2-6   0

Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο)     0-0-2    1-7   0

 

12ος ΟΜΙΛΟΣ (20:00)

Ζενίτ Αγ.Πετρ. – Ρόζενμποργκ

Βαρντάρ – Σοσιεδάδ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                   Ν-Ι-Η   Τερμ.  Β.

Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης (Ρωσία) 2-0-0    8-1   6

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)         1-0-1    5-3   3

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)       1-0-1    3-5   3

Βαρντάρ Σκοπίων (ΠΓΔΜ)       0-0-2    1-8   0

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ – ΜΠΕ