Ο πρώτος αγώνας της χρονιάς για το WRC, το Rally Monte Carlo αποδείχθηκε αγώνας επιβίωσης για όλα τα πληρώματα. Δεν υπήρχε κανένας από τους κορυφαίους συνδυασμούς που να μην αντιμετώπισε προβλήματα και να μην έχει τουλάχιστον 1 έξοδο. Η 1η ειδική του αγώνα επεφύλασσε εκπλήξεις αφού ο πάγος που υπήρχε σε αρκετά σημεία κόστισε πολύ χρόνο σε κάποιους, όπως για παράδειγμα ο Neuville που έχασε 4 λεπτά μετά από έξοδο. Ο Sebastien Ogier είχε επίσης μια μικροέξοδο και έχασε χρόνο , κατάφερε όμως να κάνει τον ταχύτερο χρόνο στην ειδική. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν επικεφαλής της γενικής κατάταξης. Η μεγαλύτερη πίεση που αντιμετώπισε ήρθε από τον περσινό του teammate, Ott Tank που φέτος οδηγεί για την Toyota. Χάρη στο 2ο λάθος του Ogier το απόγευμα της Παρασκευής, η διαφορά τους μειώθηκε στα 14,9 δευτερόλεπτα και όλα έδειχνα πως θα δούμε μάχη. Όμως στην 1η ειδική του Σαββάτου, ο Ogier ήταν άπιαστος και ανέβασε τη διαφορά του από τον Tanak. Ο Tanak δεν παραιτήθηκε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά από το 1:18.4 στα 33,5 δευτερόλεπτα. Όμως αυτό δεν ήταν αρκετό κι έτσι ο Ogier πανηγύρισε την πρώτη φετινή του νίκη. Ήταν ένας αγώνας που ο Ogier πίεσε, έδειξε αποφασιστικότητα, έκανε λάθη και όταν τη χρειάστηκε, είχε και την τύχη με το μέρος του.

Ο Ott Tanak έκανε πολύ καλό ξεκίνημα με τη νέα του ομάδα. Πήρε μια 2η θέση στον 1ο αγώνα της χρονιάς και επικράτησε και στην εσωτερική μάχη της Toyota. Τερμάτισε σχεδόν 1 λεπτό πίσω από τον Ogier και σχεδόν 1 λεπτό μπροστά από τον Jari Matti Latvala που συμπλήρωσε το βάθρο. Ο Latvala είχε μάχη με τον Lappi  η οποία έληξε άδοξα για τον Lappi μετά από μια μικροέξοδο και λάστιχο. Έτσι, επικεντρώθηκε στο να κρατήσει πίσω του τον Meeke, κάτι που θα έδινε σε αυτόν την 4η θέση και στην ομάδα του το 2-3-4. Όμως στην τελευταία ειδική, έκανε ένα ακόμα λάθος και έχασε τελικά 3 θέσεις στην τελική κατάταξη.

Ο Kris Meeke παρότι αντιμετώπισε πολύ νωρίς προβλήματα και έχασε κάθε ελπίδα για μια θέση στο βάθρο, στη συνέχεια οδήγησε γρήγορα και χωρίς λάθη. Κέρδισε και την powerstage και ολοκλήρωσε ένα πολύ δύσκολο αγώνα στην 4η θέση, 4 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα πίσω από τον 1ο. Πίσω του, ο Neuville, επίσης χαμένος από την 1η ειδική που τελικά ανέκαμψε και τερμάτισε στην 5η θέση, μόλις 1 δευτερόλεπτο μπροστά από τον Evans που τερμάτισε στην 6η θέση. Ο Dani Sordo πήγαινε για μια 3η θέση όμως είχε έξοδο και εγκατέλειψε στην 1η ειδική του Σαββάτου.

Ο Andreas Mikkelsen, στην πρώτη του χρονιά με τη Hyundai, έμεινε από μηχανική βλάβη την Παρασκευή. Επέστρεψε στον αγώνα υπό καθεστώς Rally 2 και έγραψε μερικούς πολύ καλούς χρόνους. Πήρε επίσης 3 βαθμούς αφού ήταν 3ος στην powerstage. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσε ο νικητής της κατηγορίας WRC2, Jan Kopecky ενώ ο 17χρονος  Kalle Rovanpera τερμάτισε 11ος και 2ος στη WRC2!

Επόμενος αγώνας, το Ράλλυ Σουηδίας, από τις 15 έως τις 18 Φεβρουαρίου.