Το αναμορφωμένο καλεντάρι των αθλημάτων της, όπως διαμορφώθηκε μετά την μακροχρόνια διακοπή αγωνιστικών δραστηριοτήτων λόγω κορονοϊού, ανακοίνωσε η ΚΟΕ. Η επανέναρξη προσδιορίζεται για την Παρασκευή 26 Ιουνίου, με αναμετρήσεις της Γ΄ φάσης της Α΄ εθνικής γυναικών στην υδατοσφαίριση, αλλά και με το ξεκίνημα του παιδικού πρωταθλήματος. Την επομένη (Σάββατο 27/6) προγραμματίζεται να διεξαχθεί η 19η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών, για την οποία αξίζει να σημειωθεί ότι στο καλεντάρι δεν προβλέπονται πλέι-οφ (η ομοσπονδία είχε αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο να ολοκληρωθεί η σεζόν με το τέλος της κανονικής περιόδου ή να υπάρξει συντομευμένη μορφή πλέι-οφ, ενδεχομένως με λιγότερες από τις έξι ομάδες που προβλέπονται στην προκήρυξη).

Αντίθετα, στην Α΄ εθνική γυναικών προβλέπονται κανονικά τελικοί, για τις 4, 6 και (αν χρειαστεί) 7 Ιουλίου, ενώ το διήμερο 17-18 Ιουλίου θα διεξαχθεί το final-4 του κυπέλλου γυναικών.

Όπως είχε ήδη ανακοινωθεί, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης θα γίνει στις 5-6 Αυγούστου, σε δύο κολυμβητήρια (ΟΑΚΑ για τα σωματεία της νότιας Ελλάδας, Ποσειδώνιο για τον βορρά), ενώ οι αντίστοιχες διοργανώσεις των ηλικιακών κατηγοριών θα γίνουν από 25 έως 29 Ιουλίου, σε επτά περιφέρειες. Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα καταδύσεων θα διεξαχθεί 7-9 Αυγούστου στο ΟΑΚΑ, ενώ για τον Σεπτέμβριο προγραμματίζονται οι αντίστοιχες διοργανώσεις της καλλιτεχνικής κολύμβησης (17-20/9) και του open water (12-13/9).

Αναλυτικά το αναμορφωμένο καλεντάρι:

26 Ιουνίου, 3η αγωνιστική Γ’ Φάσης Α’ Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

26-28 Ιουνίου: Α’ Φάση Παιδικού, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

27 Ιουνίου: 19η αγωνιστική Α1 Ανδρών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

27-28 Ιουνίου: Β’ Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

28 Ιουνίου: 4η αγωνιστική Γ’ Φάσης Α’ Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

30 Ιουνίου: 5η αγωνιστική Γ’ Φάσης Α’ Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

1 Ιουλίου: 20ή αγωνιστική Α1 Ανδρών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

2 Ιουλίου: 6η αγωνιστική Γ’ Φάσης Α’ Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4 Ιουλίου: 21η αγωνιστική Α1 Ανδρών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4 Ιουλίου: Πλέι οφ (ΤΕΛΙΚΟΣ), Α’ Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4-5 Ιουλίου: Final-4 Α2 Ανδρών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4-5 Ιουλίου: Final-4 Β’ Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

4-5 Ιουλίου: Β’ Φάση Νεανίδων, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

6 Ιουλίου: Πλέι οφ (ΤΕΛΙΚΟΣ), Α’ Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

7 Ιουλίου: Πλέι οφ (ΤΕΛΙΚΟΣ), Α’ Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

8 Ιουλίου: 22η αγωνιστική Α1 Ανδρών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

10-12 Ιουλίου: Τελική Φάση Νέων γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

10-12 Ιουλίου: Β’ Φάση Εφηβικού, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

16-19 Ιουλίου: Τελική Φάση Νέων ανδρών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

17-18 Ιουλίου: Final-4 Κυπέλλου Γυναικών, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

17-19 Ιουλίου: Β’ Φάση Παιδικού, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

24-26 Ιουλίου: Β’ Φάση Κορασίδων, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

25-29 Ιουλίου: Πανελλήνιο πρωτάθλημα Αναπτυξιακών Ηλικιών, επτά (7) Περιφέρειες, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

31 Ιουλίου–2 Αυγούστου: Τελική Φάση Εφηβικού, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

31 Ιουλίου–2 Αυγούστου: Τελική Φάση Νεανίδων, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

1-4 Αυγούστου: Πανελλήνιο πρωτάθλημα Βόρειας Ελλάδας, ΤΕΧΝΙΚΗ

5-6 Αυγούστου: Εθνικό πρωτάθλημα, Νότος (Αθήνα), Βορράς (Θεσσαλονίκη), ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

6-9 Αυγούστου: Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νότιας Ελλάδας, ΤΕΧΝΙΚΗ

7–9 Αυγούστου: Τελική Φάση Παιδικού, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

7-9 Αυγούστου: Τελική Φάση Κορασίδων, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

7-9 Αυγούστου: Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ, Α’ & Β’ Κατηγορίας, ΟΑΚΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

10-13 Αυγούστου: Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κρήτης & Αιγαίου, ΤΕΧΝΙΚΗ

12-13 Σεπτεμβρίου: Πανελλήνιο πρωτάθλημα όλων των Κατηγοριών & Masters, OPEN WATER

17-20 Σεπτεμβρίου: Εθνικό πρωτάθλημα, ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

24-27 Σεπτεμβρίου: Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων, ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

23-25 Οκτωβρίου: Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γ’ & Δ’ Κατηγορίας, ΟΑΚΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

 

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ