O Γερμανός Christian Maximilian Koch της Team Lotto Kern-Haus είναι ο νικητής του τελικού sprint του 1ου etape του International Tour of Rhodes με δεύτερο τον teammate του Kim Heiduk και τρίτο τον Mika Heming της Maloja Pushbikers, όλοι Γερμανοί. Η κίτρινη φανέλα του πρωτοπόρου της γενικής κατάταξης περνάει στον Δανό Louis Bendixen της Team Coop Sykkel, ενώ ο Kim Heiduk της Lotto Kern-Haus θα φοράει το Σάββατο τη λευκή φανέλα U23 και ο Κύπριος Ανδρέας Μιλτιάδης την πράσινη φανέλα των πόντων ανάβασης. Ο Περικλής Ηλίας είναι στην 5η θέση της κατάταξης των αναβάσεων.

Πρώτος Έλληνας στο 1ο etape ήταν ο Παναγιώτης Καρατσιβής (της Εθνικής μας ομάδας), που βρέθηκε στην 31η θέση, στο 1ο group. Στην κατάταξη των ομάδων πρώτη είναι η Team Coop ενώ η Εθνική Ελλάδας χάνοντας μία θέση υποχώρησε στην 11η. Εγκατέλειψαν 15 αθλητές και δυστυχώς ανάμεσα τους ήταν 8 Έλληνες. Ο αγώνας κύλησε και ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα και με απόλυτη επιτυχία. Το etape της 2ης μέρας έχει μήκος 150 χιλιόμετρα και 2554 υψομετρικά. Στο 23ο, στο 86ο και στο 114ο χιλιόμετρο έχει ενδιάμεσα sprint ευθείας ενώ στο 50ο και στο 90ο έχει ανηφορικά sprint.

Η γενική κατάταξη μετά το 1ο etape:

1  BENDIXEN Louis Team Coop 3:21:06
2  BOGUSLAWSKI Marceli Mazowsze Serce Polski 0:01
3  HEIDUK Kim Team Lotto – Kern Haus ,,
4  KOCH Christian Team Lotto – Kern Haus 0:02
5  HOOLE Daan SEG Racing Academy ,,
6  GRASVOLD Dennis Team Coop ,,
7  DVERSNES Fredrik Team Coop ,,
8  VAN TRICHT Stan SEG Racing Academy 0:04
9  HEMING Mika Maloja Pushbikers ,,
10  HUGGER Jan Team Lotto – Kern Haus 0:05
11  LUNDER Eirik Team Coop ,,
12  MILTIADIS Andreas Cyprus 0:06
13  GUDMESTAD Tord Team Coop ,,
14  FIORELLI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè 0:07
15  KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski ,,
16  BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski 0:08
17  TUREK Daniel ,,
18  TAEBLING Paul Maloja Pushbikers ,,
19  KRUL Wessel SEG Racing Academy ,,
20  HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW 0:09
21  DAY Thomas SEG Racing Academy ,,
22  GAŁKA Michał Maloja Pushbikers ,,
23  HUPPERTZ Joshua Team Lotto – Kern Haus ,,
24  KARATSIVIS Panagiotis Greece ,,
25  AGROTIS Alexandros Cyprus ,,
26  PLANET Charles Team Novo Nordisk 0:10
27  STACHOWIAK Adam Mazowsze Serce Polski ,,
28  BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski ,,
29  GUICHARD Mickaël Team Pro Immo Nicolas Roux ,,
30  LAUK Karl Patrick Team Pro Immo Nicolas Roux ,,
31  FRIGO Marco SEG Racing Academy ,,
32  ŠTOČEK Matúš Topforex – ATT Investments ,,
33  KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica 0:11
34  AASVOLD Kristian Team Coop ,,
35  FOLTAN Adam Dukla Banska Bystrica ,,
36  BAUER Dominik Dauner D&DQ-Akkon ,,
37  BICHLMANN Daniel Maloja Pushbikers ,,
38  THURAU Sven Dauner D&DQ-Akkon 0:12
39  GIANNOUTSOS Miltiadis Aeolos of Athens Cycling Team ,,
40  ERIKSSON Jacob Team Coop ,,
41  WOOD Harrison SEG Racing Academy ,,
42  VERMEULEN Moran Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
43  STOCKMAN Michiel Team SKS Sauerland NRW 0:13
44  DAVIS Corey Maloja Pushbikers ,,
45  SAVINI Daniel Bardiani-CSF-Faizanè ,,
46  KLABOUCH Petr Topforex – ATT Investments ,,
47 MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
48  GROŠELJ Žiga Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
49  ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè ,,
50  CHRISTAKOS Dimitrios Greece 0:14
51  ZOIDL Riccardo Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
52  ACOSTA Thomas Team Pro Immo Nicolas Roux ,,
53  GENOV Nikolay Bulgaria ,,
54  DIMA Emil Romania ,,
55  ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica ,,
56  BATTAGLIN Enrico Bardiani-CSF-Faizanè ,,
57  CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè 0:15
58  GABBURO Davide Bardiani-CSF-Faizanè ,,
59  CASTELLARNAU Florent Team Pro Immo Nicolas Roux ,,
60  BUDZINSKI Tomasz Mazowsze Serce Polski 0:16
61  BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica ,,
62  DELACROIX Tristan Sprinter Nice Metropole 0:17
63  BENNETT Stefan Team Pro Immo Nicolas Roux ,,
64  STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW 0:18
65  TARLTON Alexander Team Lotto – Kern Haus 0:20
66  CAMRDA Karel Topforex – ATT Investments ,,
67  SCHORMAIR Fabian Team Felbermayr – Simplon Wels 0:21
68  ORLHAC Boris Team Pro Immo Nicolas Roux 0:22
69  CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè ,,
70  GRUBER Pavel Tufo – Pardus Prostějov 0:31
71 CHRISTOPOULOS-CHELLER Greece 0:35
72  KEUP Pierre-Pascal Team Lotto – Kern Haus 0:53
73  HECHT Gage Aevolo 1:05
74  BRUNNER Eric Aevolo 1:15
75  FLYNN Sean SEG Racing Academy 1:16
76  BRAND Sam Team Novo Nordisk 1:18
77  DREßLER Luca Team Lotto – Kern Haus ,,
78  ILIAS Periklis Attica Regional Team 1:19
79  ŘEHA Filip Tufo – Pardus Prostějov 1:20
80  MCGILL Scott Aevolo ,,
81  FRIEDRICH Marco Team Felbermayr – Simplon Wels 1:21
82 MESSERSCHMIDT Jonas Dauner D&DQ-Akkon ,,
83  LEBEAU Mathis Sprinter Nice Metropole ,,
84  GOUBERT Jean Sprinter Nice Metropole 1:22
85  VILA Emiliano Greece 1:23
86  ILIADIS Ioannis Aeolos of Athens Cycling Team 1:24
87  HARING Martin Dukla Banska Bystrica 1:27
88  HNÍK Jakub Tufo – Pardus Prostějov 1:30
89  RASMANN Frederik Dauner D&DQ-Akkon 1:32
90  PAPANOV Martin Bulgaria 2:15
91  PETRUŠ Jiří Topforex – ATT Investments 2:18
92  SHIPLEY Gabriel Aevolo 3:07
93  ZEGKLIS Nikolaos EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling 3:22
94  TYRPEKL Karel Topforex – ATT Investments 7:39
95  LUMPAROV Georgi Bulgaria 11:32
96  CRISTA Daniel Romania 13:51
97  TZORTZAKIS Polychronis Greece 13:54
98  JUSSAUME Tristan Aevolo 13:55
99  BARTA Tomas Topforex – ATT Investments 13:56
100  BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski ,,
101  BORRESCH Julian Team SKS Sauerland NRW ,,
102  KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk 13:57
103  MATSANGOS Alexandros Cyprus 13:59
104  STÖCKLI Jan Team KIBAG-OBOR-CKT 14:00
105  JOLIBERT Clement Team Pro Immo Nicolas Roux ,,
106  BONNEFOIX Edouard Sprinter Nice Metropole 14:01
107 PAPASTAMATAKIS Kiriakos Rodilios Cycling Team ,,
108  ROLANT Antony Sprinter Nice Metropole 14:02
109  FREULER Jan-André Team KIBAG-OBOR-CKT ,,
110 PSZCZOLARSKI Wojciech Tufo – Pardus Prostějov ,,
111  GRASSLE Pavel Tufo – Pardus Prostějov 14:04
112  DOBRIN Ioan Romania 14:05
113  BILIAS Ioannis Rodilios Cycling Team ,,
114  PAVLIDES Konstantinos Cyprus 14:06
115  SCHUNK Conor Aevolo ,,
116  GARDELLA Florent Sprinter Nice Metropole 14:07
117  RYUSTEMOV Deniz Bulgaria 14:09
118  VORRIAS Ioannis Team KIBAG-OBOR-CKT ,,
119  MCNEIL Aidan Aevolo ,,
120  LUNCAN Serban Romania 14:10
121  ANDREEV Yordan Bulgaria ,,
122  HÄSSIG Marco Team KIBAG-OBOR-CKT 14:11
123  FIALA Petr Topforex – ATT Investments 14:12
124 PEYROTON-DARTET Thomas EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling ,,
125  MUNDAY Samuel Team Novo Nordisk 14:14
126  HENNEQUIN Paul Sprinter Nice Metropole 14:18
127  NOBEL Rick EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling ,,
128  KASTRANTAS Charalampos Greece 14:39
129  IRVINE Declan Team Novo Nordisk 21:04
130  GATHEMANN Albert Dauner D&DQ-Akkon 21:06
131  VĂIDIAN Iustin-Ioan Romania 21:20
132  WOLLENBERG Tim Maloja Pushbikers 24:22
133  PLESEA Valentin Romania 24:23
134  VOLIKAKIS Christos Greece ,,
135  PLAMBECK Moritz Dauner D&DQ-Akkon ,,
136  DEGUEURCE Joffrey EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling 24:25
137  MARCU Adi Narcis Romania 24:29
138  KUNZ Dominic Team KIBAG-OBOR-CKT ,,
139  THEILER Ole Team SKS Sauerland NRW ,,
140  DE KEIJZER Gerd Team Novo Nordisk 24:30
141  DOLNICEK Marek Tufo – Pardus Prostějov 24:32
142  GREEN Simeon EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling 24:33
143 TRIANTAFYLLOU Andreas Attica Regional Team ,,
144  SOULA Guillaume EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling 24:34
145  XOURIS Panagiotis Aeolos of Athens Cycling Team 24:40
146  PHILOKYPROU Christos Cyprus 25:51
147  VERDIJCK Niels EuroCyclingTrips – CMI Pro Cycling 33:00
148  KARRIS Ioannis Aeolos of Athens Cycling Team 33:02
149  GRABCHEV Stanislav Bulgaria ,,
150  SKYLODIMOS Christos Attica Regional Team 34:27
151  MAROSOULIS Theodoros Aeolos of Athens Cycling Team 35:59
152  THYMIDES Constantinos Cyprus 36:50

Photo:Νάσος Τριανταφύλλου