Δεν τα κατάφερε η εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών απέναντι στη Σερβία χάνοντας με 6-11 στην τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου.
Η εθνική μας είχε δύσκολο έργο με τους Ολυμπιονίκες και παγκόσμιους πρωταθλητές και πάλεψε για την νίκη και την απευθείας πρόκριση μέχρι την δεύτερη περίοδο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα γκόλ.(4-5)
Αυτό σημαίνει πως την Κυριακή το βράδυ, στις 21:30, θα διεκδικήσει την είσοδο στην 8άδα σε αγώνα μπαράζ, πιθανότατα με την Ιαπωνία.

Στην πρώτη περίοδο ο Μάντιτς στην κόντρα επίθεση έκανε το 0-1 για τους Σέρβους. 1-1 με το φοβερό γκολ του Γεννηδουνιά από την περιφέρεια στην λήξη της ελληνικής επίθεσης.
Ο Φιλίποβιτς με ένα φανταστικό γκολ με το αριστερό έγραψε το 1-2.
Στην δεύτερη περίοδο η Ελλάδα ισοφαρίζει μετά την υπέροχη εναλλαγή της μπάλας και γκολ του Μουρίκη από τα δύο μέτρα σε 2-2.
Ο Δελακάς φέρνει για πρώτη φορά την Ελλάδα μπροστά με φοβερό σουτ από την περιφέρεια για το 3-2.
Ισοφάριση από τον Μάντιτς σε 3-3 και 3-4 για τους Σέρβους με το εξαιρετικό σουτ του Φιλίποβιτς από την περιφέρεια.
Ο Δελακάς με σουτ στον παίκτη παραπάνω κάνει το 4-4.
4-5 για τη Σερβία, σκοράρει στον παραπάνω ο Πρλαΐνοβιτς λίγο πριν τη λήξη του 2ου οκταλέπτου.
Στην τρίτη περίοδο 4-6 στον παραπάνω ο Γιάκσιτς, μετά από γρήγορη εναλλαγή της μπάλας και 3 λεπτά αργότερα γίνεται το 4-7 με τον Μίτορβιτς. Στα 4 γκολ η διαφορά με τον Πιέτλοβιτς με ένα γρήγορο γκολ. Λήξη 3ου οκταλέπτου: 4-8
Στην τέταρτη περίοδο ο Φουντούλης μειώνει σε 5-8 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι.
5-9 στον παίκτη παραπάνω με τον Ραντέλοβιτς.
Ο Φιλίποβιτς γράφει το 5-10 από πολύ μακριά.
6-10 μειώνει για μία ακόμη φορά ο Φουντούλης από τα 5 μέτρα.
6-11 με το πολύ ωραίο γκολ του Άλεκσιτς στον παίκτη παραπάνω.