Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε για τέταρτη φορά στην ιστορία του το Kύπελλο χάντμπολ γυναικών, καθώς στον τελικό που έγινε σήμερα στο Φιλίππειο της Βέροιας, επικράτησε 27-19 (ημίχρονο 12-6) της Νέας Ιωνίας. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του, ξέφυγε με ένα σερί 6-0 από το 15ο ως το 25ο λεπτό (12-5) και δεν απειλήθηκε καθόλου στη συνέχεια. Έτσι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε τον τίτλο που είχε από πέρυσι και βαδίζει ολοταχώς προς δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ.

Πρώτη σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν η Γκάτζιου με 11 τέρματα, ενώ κορυφαία του τελικού αναδείχθηκε η Βραζιλιάνα τερματοφύλακας Μπρούνα Καμπόιμ, η οποία είχε 13 αποκρούσεις με ποσοστό 49%. Από τη Νέα Ιωνία ξεχώρισαν η Ζηνωνίδου με έξι γκολ και η τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Νούσια, Χατζηπαρασίδου 5, Μεντεσίδου, Γκάτζιου 11, Ζυγούρα 3, Κρίτζαλη, Ντε Ολιβέιρα, Σαμολαδά, Μούρνου 2, Φερφόλια 4, Τσικνάκη, Νίκολιτς 1, Βαφειάδου 1, Παναγιωτίδου, Κωστοπούλου, Ματαρώνα.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά, Φράγκου 2, Καραμάνου 2, Κολλύρη, Καρέλα, Μακρή, Αργυροπούλου, Ντιμτσούδη, Ν. Κεπεσίδου 4, Βασιλείου, Ζενέλι 1, Νταβέφσκα 4, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 6, Χρυσοκέντη.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI