Να κλείσει την… παρένθεση της ήττας από τη Γιούγκ Ντουμπρόβνικ στην Κροατία και να επιστρέψει στις νίκες, θέλει ο Ολυμπιακός στην αγωνιστική του Champions League υδατοσφαίρισης. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν αύριο (28/2, 18:30 ώρα Ελλάδας) στη Γερμανία το Ανόβερο και θα διεκδικήσουν την έβδομη νίκη τους, που θα τους επιτρέψει να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή του Α΄ ομίλου. Ο Θοδωρής Βλάχος δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα, αφού και ο Αλέξανδρος Γούνας ξεπέρασε τον τραυματισμό του και επανήλθε στη δράση, στην εύκολη επικράτηση της προηγούμενης Παρασκευής (23/2) επί της Χίου.

Στην αντίστοιχη συνάντηση του α γύρου, που διεξήχθη στις 13 Ιανουαρίου στον Πειραιά, ο Ολυμπιακός κέρδισε άνετα με 11-7 (είχε προηγηθεί 6-0 στο ημίχρονο). Συνολικά το Ανόβερο βρίσκεται στην προτελευταία θέση του ομίλου με έξι βαθμούς και δεν έχει ουσιαστικές ελπίδες πρόκρισης στο final-8 της Γένοβας, έτσι κι αλλιώς όμως η γερμανική ομάδα προετοιμάζεται κατά  ουσίαν για την επόμενη χρονιά, όταν θα φιλοξενήσει την τελική φάση (και άρα θα συμμετάσχει αυτόματα).

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μπρέσια (Ιταλία)-Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)                   28/2

Ορβοσι (Ουγγαρία)-Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Κροατία)           28/2

Μπαρτσελονέτα (Ισπανία)-Παρτιζάν Βελ. (Σερβία)            28/2

Ανόβερο (Γερμανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                             28/2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 8 αγώνες)

Ολυμπιακός           19

Μπρέσια              16

Μπαρτσελονέτα        15

Ντιναμό Μόσχας       15

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ  13

Ορβοσι                7

Ανόβερο               6

Παρτιζάν Βελ.         0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σαμπαντέλ (Ισπανία)-Προ Ρέκο (Ιταλία)                     28/2

Σπαντάου (Γερμανία)-Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)              28/2

Αλφεν (Ολλανδία)-Εγκερ (Ουγγαρία)                         28/2

Τσόλνοκι (Ουγγαρία)-Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι (Μαυροβούνιο)  28/2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 8 αγώνες)

Προ Ρέκο             21

Εγκερ                16

Σπαντάου             15

Τσόλνοκι             15

Γιάντραν Χέρτσεγκ Ν. 13

Στεάουα Βουκ.         9

Σαμπαντέλ             6

Αλφεν                 0

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στο final-8, που θα γίνει τον Ιούνιο στη Γένοβα.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ