Στη Ρόδο ολοκληρώθηκε ο πρώτος αγώνας αντοχής για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου το μεσημέρι του Σαββάτου 25 Ιουλίου. Ο Νίκος Παπαγιαννάκης (Α.Ο.ΘΗΣΕΑΣ) αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία Παίδων. Οι αθλητές κάλυψαν απόσταση 80 χιλιομέτρων και ο νικητής χρειάστηκε 2 ώρες 10 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα για να κατακτήσει τον τίτλο. Οι Περικλής Λαγός (Π.Σ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ) και Ιάσωνας Μαντάς (Α.Ε.Κ) έφτασαν μαζί στον τερματισμό, σχεδόν 2 λεπτά μετά τον νικητή, με τον Λαγό να κατακτά τη 2η θέση και τον Μαντά την 3η. Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι Μίλτος Χαρόβας (Π.Ο.ΒΟΛΟΣ), Παναγιώτης Δαλαβίκας (Π.Α.Σ.ΠΗΝΕΙΟΣ) και Διονύσης Λαμπούδης (ΖΕΥΣ Π.Ο).

Αξίζει να σημειωθεί πως ο 2ος νικητής, Περικλής Λαγός, κατέκτησε και την 3η θέση στην Ατομική Χρονομέτρηση που προηγήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής ενώ ο νικητής της Αντοχής, ήταν 4ος στην Ατομική Χρονομέτρηση.