Η Εθνική υδατοσφαίρισης ανδρών γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 6-4 στο δεύτερο παιχνίδι του διεθνούς τουρνουά «Σαμαρτζίδης Καπ» που φιλοξενείται στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» του ΑΝΟ Γλυφάδας. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου παρουσίασε σοβαρά προβλήματα στην επίθεση, έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω (2/10), ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι έμεινε «άσφαιρη» για περίπου 16 λεπτά: από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν με γκολ του Δερβίση προηγήθηκε 3-2, μέχρι πέντε λεπτά πριν τη λήξη, όταν ο Γενηδουνιάς με το τρίτο του προσωπικό τέρμα μείωσε στο τελικό 6-4.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 0-1, 1-1

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 3, Καπότσης, Αργυρόπουλος, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Ποντικέας, Χρυσοσπάθης, Μουρίκης, Κολόμβος, Δερβίσης 1, Βλαχόπουλος, Γαλανόπουλος

ΙΣΠΑΝΙΑ (Νταβίντ Μάρτιν): Λόπεθ, Μουνιάριθ 3, Γρανάδος, Ντελ Τόρο, Μπούστος 1, Μινγκουέλ, Μπαρόσο 1, Καμπάνας, Ταχούλ 1, Φερνάντεζ, Μάγιαρακ, Γκουτιέρεθ, Μότος

Στον άλλο αγώνα τη δεύτερης αγωνιστικής, η Ουγγαρία επικράτησε του Καναδά με 12-7. Ρεπό είχε το Μαυροβούνιο.

Οκτάλεπτα στο Ουγγαρία-Καναδάς: 2-3, 3-1, 3-2, 4-1

Τα γκολ:

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντένες Βάργκα 3, Χοσνιάνσκι 2, Ζαλάνκι 2, Μέζεϊ, Μπάτορι, Τόροκ, Ερντελι, Μάνχερτζ

ΚΑΝΑΔΑΣ: Τοράκης 2, Σπούνερ, Κονσταντίν-Μπικάρι, Χαλαϊτζάν, Ντε Σόουζα, Θάμγουντ