Ένας ακόμα πολύ σημαντικός ποδηλατικός αγώνας από τους κλασσικούς της Άνοιξης, ξεκίνησε την Τετάρτη 10 Μαρτίου. Έχοντας συγκεντρώσει κορυφαίες συμμετοχές, η πρώτη μέρα δικαίωσε την προσμονή των φιλάθλων του αθλήματος. Με μήκος 156 χιλιόμετρα ξεκίνησε με ένα σιρκουί 3 γύρων που περιλάμβανε την ανάβαση Monte Pitoro και ολοκληρώθηκε με 4 γύρους ενός φλατ σιρκουί γύρω από το Lido di Camaiore. Το «ξεκόλλημα» των 6 ποδηλατών διαφορετικών ομάδων (Israel Start-Up Nation, Androni-Sidermec, Eolo-Kometa, Gazprom-RusVelo, Intermarché-Wanty-Gobert) που δούλεψαν αρμονικά μεταξύ τους, έφτασαν μέχρι 10 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό. Αφού το peloton «απορρόφησε» τους αποσπασμένους επικράτησε ολιγόλεπτη ηρεμία και στα 7,5 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό άρχισαν να σχηματίζονται τα τραίνα των ομάδων.

Η διαδρομή μέχρι τον τερματισμό ήταν απολύτως ευθεία και το φάρδος του δρόμου στο μεγαλύτερο τμήμα της ήταν 4 λωρίδες κυκλοφορίας. Η ομάδα της Movistar ετοιμάστηκε πρώτη και δίπλα της σχηματίστηκε το τραίνο της Cofidis θέλοντας να φέρει τον Elia Viviani σε καλή θέση για το δυνατό sprint που αναμενόταν. Η Lotto Soudal, δουλεύοντας για τον Caleb Ewan ανέβηκε επίσης ενώ ο Filippo Ganna, στα 3,5 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό ήταν μόνος του μπροστά κι έψαχνε βοήθεια από την Ineos Grenadiers. Στο 3ο χιλιόμετρο πριν τον τερματισμό οι πρώτοι βοηθοί υποχώρησαν και ο ρυθμός συνεχώς ανέβαινε. Φτάνοντας στα τελευταία 500 μέτρα ο Fernando Gaviria άνοιξε το sprint. Παρότι ο δρόμος ήταν φαρδύς το sprint ήταν νευρικό αφού υπήρχαν πολλοί ποδηλάτες μαζί. Ο Wout van Aert κατάφερε να έχει την περισσότερη δύναμη την κατάλληλη στιγμή κι επικράτησε κατακτώντας τη νίκη στην πρώτη μέρα του αγώνα, λίγη ώρα μετά την κατάκτηση της νίκης του Roglic στη Γαλλία, σε μια πολύ καλή μέρα για τη Jumbo Visma. Ο Caleb Ewan καθυστέρησε λίγο κι έτσι δεν κατάφερε να προβληματίσει τον Van Aert. Περιορίστηκε στη 2η θέση αφήνοντας στην 3η τον Gaviria που κατάφερε και κρατήθηκε μέχρι το τέλος σε καλή θέση, παρότι ξεκίνησε πολύ νωρίς το sprint.

Ο Peter Sagan στην πρώτη του εμφάνιση για φέτος μετά την πτώση που είχε σε προπόνηση και την ασθένεια του (Covid-19) ήταν στη ρόδα του Ewan, αλλά κλείστηκε στα τελευταία μέτρα και δεν κατάφερε να διεκδικήσει το sprint. Το group που έφτασε με ίδιο χρόνο στον τερματισμό αποτελούνταν από 148 ποδηλάτες. Ενδεικτικά να αναφέρουμε πως ο Sagan τερμάτισε 11ος, ο Viviani 20ος, ο Quintana 58ος, ο Michel Landa 60ος, ο νικητής του Strade Bianche Van Der Poel 77ος και ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Julian Alaphilippe 137ος! Η 2η μέρα του αγώνα έχει αρκετές ανηφόρες στα 202 χιλιόμετρα που περιλαμβάνει.