Ο αγώνας του MotoGP στο Brno θα μείνει στην ιστορία αφού ο Brad Binder έγινε ο πρώτος Νοτιοαφρικανός που κέρδισε αγώνα στη μεγάλη κατηγορία, η KTM κατέκτησε την πρώτη της νίκη, ο Franco Morbidelli κατέκτησε το πρώτο του βάθρο και ο Johann Zarco επέστρεψε στο βάθρο μετά από πολλούς αγώνες έχοντας κατακτήσει μάλιστα και την pole position, επίσης για πρώτη φορά για την ομάδα της Avintia. Μετά από 2 συνεχόμενους αγώνες στην πίστα της Jerez το MotoGP μεταφέρθηκε στην Τσεχία και την πίστα του Brno. Η ζέστη συνόδευσε ομάδες και αναβάτες και στην Τσεχία αλλά εκεί οι συνθήκες της πίστας ήταν διαφορετικές, με την πίστα να μην έχει στρωμένη γόμα αφού δε χρησιμοποιείται και την παλιά άσφαλτο να γλιστράει αρκετά.

Οι εκπλήξεις άρχισαν από τα χρονομετρημένα στα οποία ταχύτερος όλων ήταν ο Johann Zarco αφήνοντας στη 2η θέση τον Fabio Quartararo ο οποίος είχε πτώση στην τελευταία του προσπάθεια και στην 3η τον Franco Morbidelli. Ο Brad Binder περνώντας από τη διαδικασία του Q1 κατέκτησε τελικά την 7η θέση στην εκκίνηση. Με το πράσινο φως οι δύο αναβάτες της Petronas Yamaha ξεκίνησαν καλά και έφτασαν στην πρώτη στροφή με τον Quartararo να προηγείται και τον Morbidelli να ακολουθεί. Όμως ο Quartararo κράτησε ανοιχτή γραμμή δίνοντας τη δυνατότητα στον Morbidelli να πάρει την εσωτερική και να περάσει επικεφαλής. Ο Zarco δεν εκμεταλλεύθηκε το σύστημα της εκκίνησης της Ducati και υποχώρησε αρκετές θέσεις. Μόλις στο 2ο γύρο ο Binder είχε φέρει την KTM στην 3η θέση και στον επόμενο γύρο ο Rossi πέρασε τον Vinales για την 8η. Ο Iker Lecuona γλιστρώντας στο φρενάρισμα έπεσε και παρέσυρε και τον Mir με τη Suzuki. Με 13 γύρους να απομένουν ο Franco Morbidelli ήταν άνετα πρώτος αλλά ο Brad Binder ανέβηκε στη 2η θέση έχοντας πολύ καλό ρυθμό. Ο Pol Espargaro άλλαξε αρκετές φορές θέση με τον Johann Zarco που είχε κερδίσει τις χαμένες από την εκκίνηση θέσεις. Σε ένα άνοιγμα της γραμμής του Pol Espargaro ο Zarco βρήκε ευκαιρία, πήρε την εσωτερική και με ένα πέρασμα σε στυλ Marc Marquez κέρδισε μία θέση αλλά έριξε τον αναβάτη της KTM. Οι αγωνοδίκες επέβαλλαν ποινή long lap στον Γάλλο ο οποίος προς έκπληξη όλων, εξέτισε την ποινή του και δεν έχασε ούτε μία θέση!

Ο Andrea Dovizioso έχοντας ξεκινήσει από τη 18 η θέση, τη χειρότερη στην καριέρα του, ήταν σταθερά πίσω από τον Nakagami και ανέβηκε μέχρι την 11η θέση. Ο Brad Binder έχοντας φτάσει τον Morbidelli 9 γύρους πριν το πέσιμο της καρό σημαίας, δεν καθυστέρησε, πέρασε στην πρώτη θέση και έχτισε και διαφορά. Το πέσιμο της καρό σημαίας βρήκε νικητή τον Binder στον 3ο αγώνα της καριέρας του στο MotoGP. Ο 24χρονος Νοτιοαφρικανός έδειξε από τις πρώτες κιόλας δοκιμές που έκανε με μοτοσυκλέτα MotoGP πως διαθέτει την ταχύτητα να πρωταγωνιστήσει. Στάθηκε άτυχος στους δύο πρώτους αγώνες αλλά στο Brno απέδειξε πως τόσο αυτός όσο και η KTM είναι πλέον υπολογίσιμοι αντίπαλοι.

Στη 2η θέση τερμάτισε ο Franco Morbidelli ο οποίος μπορεί να έχασε μια τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη αλλά κατέκτησε κάτι που κυνηγούσε καιρό και το άξιζε, μια θέση στο βάθρο. Ο Johann Zarco συμπλήρωσε την τριάδα και ανέβασε για πρώτη φορά την Avintia στο βάθρο. Μια τριάδα που πολύ δύσκολα θα μπορούσε κανείς να προβλέψει και που προσδίδει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο θεσμό. Ο Alex Rins που ακόμα αισθάνεται πόνους από τον τραυματισμό του, οδήγησε πολύ καλά και τερμάτισε στην 4η θέση.

Ο Valentino Rossi μπορεί να μην κατάφερε να ανέβει για 200η φορά στο βάθρο αλλά πήρε μια πολύ καλή 5η θέση. Στην πορεία του προς τη θέση αυτή, πέρασε τους Vinales και Quartararo που δεν είχαν εμφανή προβλήματα, κάτι που ο Ιταλός είχε πολύ καιρό να καταφέρει. Ο Miguel Oliveria ήταν επίσης πολύ καλός φέροντας την KTM της Tech3 στην 6η θέση αφήνοντας τον Quartararo στην 7η. Ακολούθησαν στην 8η θέση ο Nakagami, στην 9η ο Jack Miller μακρυά από τις καλές του εμφανίσεις, στη 10η ο Aleix Espargaro που ξεκίνησε εκρηκτικά αλλά δεν είχε διάρκεια. Ο Andrea Dovizioso περιορίστηκε στην 11η θέση με τους Danilo Petrucci, Cal Crutchlow, Maverick Vinales και Alex Marquez να συμπληρώνουν τη βαθμολογούμενη 15άδα. Ο αντικαταστάτης του Marc Marquez, Stefan Bradl τερμάτισε στη 18η θέση. Ο Marc Marquez υπεβλήθη και σε 2η εγχείρηση και αναμένεται να επιστρέψει στον αγώνα του Misano χάνοντας και τους δύο αγώνες της Αυστρίας.

Η Αυστρία, εκτός από το ότι είναι πίστα που ταιριάζει απόλυτα στη Ducati, είναι η μοναδική πίστα στην οποία δεν έχει κερδίσει ποτέ ο Marquez και δε θα έχει φέτος τη δυνατότητα να το καταφέρει. Στο Misano αναμένεται να επιστρέψει και ο Francesco Bagnaia που έπεσε στις πρώτες ελεύθερες δοκιμές και χτύπησε στο γόνατο. Την Κυριακή υπεβλήθη σε εγχείρηση, στο νοσοκομείο της Ancona και λογικά θα χάσει και τους δύο αγώνες της Αυστρία. Τη θέση του στην Pramac θα πάρει ο δοκιμαστής της Ducati, Michele Pirro. Μετά το θρίαμβο της η KTM παρέμεινε στο Brno αφού είχε κανονίσει να κάνει δοκιμές στις οποίες θα συμμετέχει και ο δοκιμαστής της ομάδας, Danilo Pedrosa, ο οποίος σύμφωνα με τους επικεφαλής της ομάδας έχει παίξει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της μοτοσυκλέτας.