Ο προτελευταίος αγώνας του MotoGP για φέτος και 2ος συνεχόμενος στην πίστα της Valencia, πρόσφερε συγκινήσεις. Με τους βασικούς διεκδικητές του τίτλου να ξεκινούν μετά την πρώτη δεκάδα και τους αναβάτες που ήταν στις πρώτες σειρές της εκκίνησης να έχουν πολύ δυνατό ρυθμό, όλοι περίμεναν δυνατές μάχες. Με το πράσινο φως της εκκίνησης ο Jack Miller που ξεκίνησε από τη 2η θέση, έφυγε πολύ γρήγορα και κατάφερε να περάσει τον Franco Morbidelli που ήταν στημένος στην 1η θέση έχοντας κατακτήσει την pole position. Όμως ο Miller πίεσε περισσότερο από όσο έπρεπε και άνοιξε τη γραμμή του φτάνοντας στην 1η στροφή, αφήνοντας και πάλι την 1η θέση στον Franco Morbidelli. Ο αναβάτης της Petronas, έστριψε πρώτος και έκανε ό,τι και στις δύο προηγούμενες νίκες του. Οδήγησε σαν να μην είχε αντιπάλους πίσω του. Ήταν γρήγορος, με καθαρές γραμμές και χωρίς να κάνει το παραμικρό λάθος, ήταν πρώτος σε όλους τους γύρους. Ο Jack Miller είχε επιλέξει μεσαίο λάστιχο σε αντίθεση με τον Morbidelli που είχε σκληρό.

Ο Miller δεν αντιμετώπισε πρόβλημα φθοράς κι έτσι στους τελευταίους γύρους μπορούσε να πιέσει τον Morbidelli. Η διαφορά τους κυμαινόταν από 2 μέχρι 6 δέκατα ενώ ήταν εμφανές πως ο Morbidelli κέρδιζε χρόνο στις στροφές και ο Miller στις ευθείες. Ο Miller αποφάσισε να τα δώσει όλα στον τελευταίο γύρο αλλά και ο Morbidelli ήταν προετοιμασμένος. Έτσι, μας έδωσαν έναν εξαιρετικό τελευταίο γύρο με αλληλοπροσπεράσεις και πεντακάθαρη μάχη. Ο Morbidelli κλήθηκε να υπερασπιστεί τη θέση του και το έκανε με απόλυτη επιτυχία. Πήρε την 3η του νίκη και με το αποτέλεσμα αυτό ανέβηκε και στη 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Miller τερμάτισε 2ος σε έναν αγώνα που αν δεν έκανε το λάθος στην πρώτη στροφή, ίσως μπορούσε να κερδίσει. Οδήγησε γρήγορα και καθαρά, έκανε επίθεση την κατάλληλη στιγμή και μένοντας μέσα στα αθλητικά πλαίσια, δέχθηκε την υπεροχή του Morbidelli.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Pol Espargaro που βρέθηκε στη θέση αυτήν από τον πρώτο γύρο, την υπερασπίστηκε και κατέκτησε ένα ακόμη βάθρο. Μόνο μία στιγμή είδε τον Nakagami να τον περνά αλλά αυτό κράτησε για ελάχιστα μέτρα αφού ο Nakagami έχασε το μπροστινό και έπεσε. Ο Alex Rins προσπάθησε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες του για τον τίτλο και ξεκινώντας από τη 14η θέση, τερμάτισε 4ος! Έκανε πολύ καλό αγώνα αφήνοντας τον επίσης πολύ καλό Brad Binder στην 5η. Ο Miguel Oliveira τερμάτισε 6ος και στην 7η θέση τερμάτισε ο Joan Mir, έχοντας ξεκινήσει 12ος. Όμως ο Mir δεν ήθελε κάτι καλύτερο από τη θέση αυτή, όπως εξελίχθηκε ο αγώνας και πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου, έναν αγώνα πριν ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα.

Ο 23χρονος αναβάτης της Suzuki έκανε εξαιρετική χρονιά και κατέκτησε πανάξια τον τίτλο έχοντας όχι μόνο σταθερότητα, σε μια χρονιά που σε 12 αγώνες είχαμε 9 διαφορετικούς νικητές, αλλά και ταχύτητα αφού ανέβηκε 7 βορές στο βάθρο πανηγυρίζοντας και τη νίκη στον προηγούμενο αγώνα. Έπειτα από 20 χρόνια, στέφθηκε πρωταθλητής αναβάτης της Suzuki ενώ η ομάδα της Suzuki κατέκτησε ήδη το πρωτάθλημα ομάδων. Στην αντίστοιχη κατάταξη των κατασκευαστών, ισοβαθμεί στην 1η θέση με τη Ducati. Τη δεκάδα στον αγώνα συμπλήρωσαν οι Andrea Dovizioso, Aleix Espargaro που τερμάτισε για 2η φορά φέτος μέσα στη δεκάδα και Maverick Vinales. Ο μέχρι την εκκίνηση διεκδικητής του τίτλου, Fabio Quartararo λάθος στη 2η στροφή και έπεσε. Συνέχισε τον αγώνα για να εγκαταλείψει οριστικά λίγο αργότερα και ενώ ήταν εκτός βαθμών. Το πρωτάθλημα ολοκληρώνεται, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, στην πίστα του Portimao, στην Πορτογαλία.