Η 3η μέρα του Rally Dakar περιείχε 403 χιλιόμετρα ειδικής διαδρομής, σταθερά σε υψόμετρο άνω των 1000 μέτρων. Το γεγονός αυτό δεν επηρέασε πληρώματα και αναβάτες που προβληματίστηκαν όμως από τους δυνατούς ανέμους. Ειδικά στα πρώτα κομμάτια της διαδρομής, οι δυνατοί άνεμοι στους αμμόλοφους δυσκόλεψαν πολύ τους συμμετέχοντες και δεν έλλειψαν τα προβλήματα στην πλοήγηση. Μεγάλο θύμα ο Carlos Sainz ο οποίος ξεκίνησε τη διαδρομή κατέχοντας τη 2η θέση στην κατάταξη των αυτοκινήτων αλλά έχασε τελικά πάνω από μισή ώρα λόγω λαθών στην πλοήγηση. Ο Nasser Al Attiyah ήταν ο ταχύτερος στα αυτοκίνητα κατακτώντας την 38η νίκη της καριέρας του και 3η φετινή. Έτσι, ξεπέρασε σε αριθμό τον Carlos Sainz στη σχετική λίστα ενώ στην κορυφή βρίσκεται οi Vatanen με 50 νίκες και τον ακολουθεί ο Stephane Peterhansel με 47. Ο Al Attiyah άφησε σχεδόν 2,5 λεπτά πίσω του τον εξαιρετικό Νοτιοαφρικανό, Henk Lategan που συμμετέχει για πρώτη φορά στο Dakar. Ο 26χρονος Lategan μυήθηκε στους αγώνες από τον πατέρα του, συμμετείχε και σε αγώνα του WRC, στο Rally Monte Carlo ενώ είναι πρωταθλητής Cross Country Νότιας Αφρικής. Έχει δηλώσει πως θαυμάζει τον Loeb και με τη 2η θέση που κατέκτησε την 3η μέρα, βρίσκεται μόλις μία θέση πίσω από τον Loeb στη γενική κατάταξη.

Ο Stephane Petrhansel τερμάτισε 3ος με διαφορά τεσσάρων λεπτών από τον Al Attiyah, ο Loeb τερμάτισε 6ος και ο Sainz που αντιμετώπισε προβλήματα, 21ος. Στη γενική κατάταξη εξακολουθεί να προηγείται ο Peterhansel που όμως είδε τη διαφορά του από τον Al Attiyah να μειώνεται στα 5 λεπτά από τα 9 που ήταν στο ξεκίνημα της 3ης μέρας. Ο Serradori είναι 3ος, ο Sainz υποχώρησε στην 4η θέση και ο Loeb είναι 6ος. Μεγάλος άτυχος ο Bernhard Ten Brinke ο οποίος ενώ ήταν 4ος στο τελευταίο ενδιάμεσο σημείο χρονομέτρησης, είχε ατύχημα 50 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό και εγκατέλειψε ενώ ξεκίνησε τη μέρα στην 9η θέση της κατάταξης.

Στις μοτοσυκλέτες ο πρωτοπόρος στο ξεκίνημα της μέρας, Joan Barreda, έχασε πολύ χρόνο και τερματίζοντας 30ος έχασε και την πρωτοπορία. Ο Toby Price ήταν ο αναβάτης που έκανε τον καλύτερο χρόνο αφήνοντας 1 λεπτό και 16 δευτερόλεπτα πίσω του τον Kevin Benavides. Ο Matthias Walkner τερμάτισε 3ος ενώ η μεγάλη έκπληξη του αγώνα τερμάτισε στην 4η θέση. Ο Αμερικανός αναβάτης της BAS KTM, όχι της εργοστασιακής KTM, Skyler Howes έχοντας σταθερά καλούς τερματισμούς (8ος την 1η μέρα, 11ος τη 2η και 4ος την 3η) κατάφερε να ανάβει στην κορυφή της γενικής κατάταξης. Τον ακολουθεί με διαφορά 33 δευτερολέπτων ο Kevin Benavides και στην 3η θέση είναι ο Xavier De Soultrait με διαφορά σχεδόν 1,5 λεπτό.

Η 4η μέρα σε συνολικά χιλιόμετρα είναι η μεγαλύτερη του αγώνα με 813 χιλιόμετρα. Όμως τα καθαρά αγωνιστικά είναι 337 και αναμένεται οι συμμετέχοντες να επηρεαστούν σημαντικά από τους δυνατούς ανέμους.