Το Σάββατο ήταν η μέρα των προκριματικών σκελών για το Open Cup του WSK στο Lonato, που συμμετέχουν δύο Έλληνες οδηγοί. Ο Βασίλης Αποστολίδης στην κατηγορία Mini ανάμεσα σε 97 οδηγούς και ο Φώτης Σωτηρόπουλος στην KZ2 ανάμεσα σε 31 οδηγούς με κορυφαία ονόματα ανάμεσα τους. Οι δύο οδηγοί συμμετέχουν με την ομάδα Galaxy Motorsports, σασί Parolin και κινητήρες TM. Ο Αποστολίδης έκανε τρία προκριματικά και μένει ένα ακόμα την Κυριακή το πρωί. Στο πρώτο σκέλος ξεκίνησε από την 29η θέση και τερμάτισε 26ος. Στο δεύτερο σκέλος ξεκινώντας και πάλι από την 29η θέση τερμάτισε στη θέση του, χωρίς να χάσει ή να κερδίσει θέσεις. Στο 3ο και τελευταίο σκέλος της μέρας, ξεκίνησε 30ος και τερμάτισε 27ος.

Ο Φώτης Σωτηρόπουλος ξεκίνησε πολύ δυνατά το πρώτο από τα δύο σκέλη που έκανε. Καθώς δεν υπάρχουν group στη συγκεκριμένη κατηγορία και θα συμμετέχουν όλοι στον τελικό, η κατάταξη του τερματισμού του κάθε σκέλους. Έχοντας τερματίσει 10ος στο σκέλος της Παρασκευής, ξεκίνησε από τη θέση αυτή το δεύτερο σκέλος, το πρώτο του Σαββάτου. Κινήθηκε μέχρι τη μέση του σκέλους στη δεκάδα αλλά τελικά έχασε θέσεις και τερμάτισε 17ος. Από τη 17η θέση στο 3ος και τελευταίο σκέλος, υποχώρησε στη 19η. Όμως ο καλός τερματισμός στο πρώτο σκέλος τον έφερε στη συνολική κατάταξη των προκριματικών, στη 14η θέση. Στην πρώτη θέση ολοκλήρωσε τα σκέλη ο Giuseppe Palomba με Birel τον ακολούθησε ο Giacomo Pollini με Formula K (και οι δύο Ιταλοί) και στην Τρίτη θέση ανέβηκε από την 6η που είχε στα χρονομετρημένα, ο Ολλανδός Stan Pex με Kart Republic. Η κατηγορία KZ2 έχοντας ολοκληρώσει τα προκριματικά σκέλη, την Κυριακή θα κάνει τον ημιτελικό και τον τελικό.