Την ήττα με 56-59 γνώρισε από τη Σλοβενία η εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών στο Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας, στη δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ζευγαρώσει τις νίκες του (μετά τη νίκη επί της Σερβίας στη πρεμιέρα) καθώς προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά στο ημίχρονο. Ωστόσο κάποια λάθη και αστοχία σε καθοριστικά σουτ στα τελευταία λεπτά ήταν καθοριστικά για την ήττα από τις Σλοβένες. Αύριο Κυριακή (18/6) η εθνική έχει ρεπό και το επόμενο παιχνίδι της είναι με την Γαλλία (19/6 21:30), όπου θα κριθεί και η πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μία μέρα μετά την σπουδαία εμφάνιση απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Σερβία, τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά απέδωσαν και πάλι σωστά στα αμυντικά τους καθήκοντα, αλλά υστέρησαν στην επίθεση, «πληρώνοντας», μάλιστα, την… εμμονή τους από τα 6.75 (μόλις 3/22 τρίποντα!). Παράλληλα, υπέπεσαν σε 15 λάθη, ενώ είχαν πρόβλημα και στη δημιουργία… Πρώτη σκόρερ της «γαλανόλευκης» η Καλτσίδου με 23 πόντους. Από τις νικήτριες, που πλέον ισοβαθμούν με την Ελλάδας με ρεκόρ 1-1, ξεχώρισε η Λίσετς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59

Διαιτητές: Μαρτινέσκου (Ρουμανία) Αμπρόσοφ (Ουκρανία) Ρόσσι (Ιταλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου 3, Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10 (6ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4 (1), Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 23 (1), Χριστινάκη, Φασούλα

Σλοβενία (Γκργκιτς ): Όμπλακ 11 (2), Ζντόλσεκ, Έρκιτς 11 (1), Πρέζελι 3, Αμπράμοβιτς , Μπάριτς 5, Γιακόβινα 2, Πίρσιτς 7, Λίσετς 15 (1), Τρέμπετς, Έβανς 5, Ότσβιρκ

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ3, ΑΠΕ-ΜΠΕ