Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με ένα φινάλε… θρίλερ, η εθνική γνώρισε την πρώτη ήττα της, με 79-78, από τη Βραζιλία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Στη Νανζίνγκ «έσπασαν καρδιές», με την εθνική να προηγείται και με +17 στη 2η περίοδο, να χάνει την αμυντική προσήλωσή της στο β΄ μέρος και να βλέπει την… πλάτη των Βραζιλιάνων με -7 και στο τέλος να γνωρίζει την ήττα από μία χαμένη βολή του Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε κερδίσει φάουλ στα 2,1΄΄ σε προσπάθεια για τρίποντο πίσω από τη γραμμή του κέντρου. Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν για δεύτερη φορά πρώτος σκόρερ της εθνικής, πετυχαίνοντας 20 πόντους με 4/5 τρίποντα. Ο Νικ Καλάθης είχε 16 πόντους με 3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 13 πόντους και 9 ο Κώστας Σλούκας με 11 ασίστ. «Δήμιος» για την Ελλάδα από την καλά διαβασμένη Βραζιλία αναδείχθηκε ο έμπειρος Άντερσον Βαρεζάο με 22 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Μαρκίνιος Σόουζα, ενώ από 13 πόντους πέτυχαν οι Άλεξ Γκαρσία και Λεανδρίνιο Μπαρμπόσα. Η εθνική δίνει… τελικό για την πρόκριση με τη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη (5/9) στις 15:30. Η Βραζιλία, με δύο νίκες, εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78

Στο παρκέ ξεκίνησαν για την εθνική οι Καλάθης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μπουρούσης. Οι Βραζιλιάνοι έκαναν γρήγορα δύο φάουλ στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, δείχνοντας αμέσως πως έχουν εστιάσει το πλάνο τους στο «ασφυκτικό» μαρκάρισμα του άσου των Μπακς, με τον Άλεξ Γκαρσία να τον αναλαμβάνει προσωπικά. Ο Καμπόκλο έδινε βοήθειες στον Γκαρσία, στην άμυνα πάνω στο Νο 34 της εθνικής Ελλάδας. Ο «Greek Freak» με 2/2 βολές και κάρφωμα εν συνεχεία πέτυχε τους πρώτους 4 πόντους της Ελλάδας. Οι Βραζιλιάνοι ήταν διαβασμένοι και, σε συνδυασμό με έναν αρχικό εκνευρισμό των Ελλήνων διεθνών, προσπέρασαν με 11-9, με τους Καμπόκλο και Βαρεζάο να είναι εύστοχοι. Ο Καλάθης με τρίποντο επέτρεψε στην εθνική να ανακτήσει το προβάδισμα (11-12) και με 2/2 βολές ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έφτασε τους 6 πόντους και κάθισε στον πάγκο, δίνοντας τη θέση του στον Γιώργο Πρίντεζη. Ο Σλούκας πέρασε στη θέση του Καλάθη. Ο Πρίντεζης πέτυχε 5 πόντους με ένα τρίποντο μέχρι το τέλος της 1ης περιόδοου, ενώ Ουέρτας και Βαρεζάο σκόραραν για τη Βραζιλία για το 15-19 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν το πρόσωπο του 2ου δεκαλέπτου. Με δύο γκαρντ στο παρκέ, Καλάθη και Σλούκα, Θανάση Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη στο «5», ο Πρίντεζης πήρε την εθνική στα σίγουρα χέρια του, όταν ο Μαρσελίνιο Ουέρτας ισοφάρισε σε 19-19. Ο Πρίντεζης σημείωσε άλλους 9 πόντους στη 2η περίοδο μετρώντας 14 στο ημίχρονο (3/3 βολές, 1/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα), αλλά και 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ. Η εθνική προσπέρασε και με +17 (23-40), με απίστευτη alley oop του Κώστα Σλούκα και κάρφωμα εν κινήσει του Γιώργου Παπαγιάννη κι ενώ είχαν προηγηθεί δύο διαδοχικά τρίποντα του Νικ Καλάθη. Λουζ, Γκαρσία και τρίποντο του Σόουζα έφεραν τη Βραζιλία στο -10 (30-40), μετά από σερί 7-0 μέχρι το ημίχρονο.

Ο Βαρεζάο μπήκε «καυτός» και διεύρυνε το σερί της Βραζιλίας σε 13-0, για το 36-40. Μετά από 2 βολές του Μπουρούση (36-42), ο Μπρούνο Καμπόκλο με νέο τρίποντο έφερε τη Βραζιλία στο -3 (39-42). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με λέι απ έδωσε «ανάσα» στην εθνική (39-44), με τον Άντερσον Βαρεζάο να μειώνει σε 41-44 φτάνοντας τους 12 πόντους. Ο Καλάθης έκανε φάουλ στο Ράφα Λουζ και ο Βραζιλιάνος «έγραψε» με 2/2 βολές το 43-44, ενώ ο Άλεξ Γκαρσία έδωσε προβάδισμα με 45-44 στην ομάδα του, με τους διαιτητές να το μετρούν για 2 πόντους θεωρώντας ότι πατούσε τη γραμμή του τριπόντου. Μετά από 2 βολές του Βαρεζάο, η εθνική ισοφάρισε σε 47-47 με έμμεσο τρίποντο του Σλούκα. Η εθνική κυνηγούσε, καθώς βρέθηκε να χάνει 54-48. Ο Σλούκας μείωσε σε 54-50. Όμως η άμυνα της «γαλανόλευκης» δεν λειτουργούσε σε αυτό το δεκάλεπτο. Άνετα ο Βαρεζάο διαμόρφωσε το 56-50, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με γκολ φάουλ μείωσε στους 3 (56-53) στο 30ο λεπτό. Η Βραζιλία είχε κάνει 26-13 επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο, με τον Βαρεζάο να φτάνει τους 16 πόντους (7ρ.).

Η Βραζιλία ξέφυγε με +6 (59-53) από τρίποντο του Μαρκίνιος Σόουζα. Ο Παπαπέτρου ανέλαβε… δράση και με 5 δικούς τους πόντους η εθνική πλησίασε στο -1 (59-58). Στην άμυνα συνέχιζε, όμως, να αφήνει τους Βραζιλιάνους… ανενόχλητους. Ο Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 62-62 με 6:26΄΄ να απομένουν για τη λήξη. Μπαρμπόσα και Γκαρσία με συνοπτικές διαδικασίες έδωσαν και πάλι «αέρα» 5 πόντων στη Βραζιλία (67-62). Ο Μπαρμπόσα «χτύπησε» για το 69-64 και το 71-64, αφού όλα τα σουτ των Ελλήνων διεθνών δεν έβρισκαν στόχο. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου άρχισαν την αντεπίθεσή τους και, με καλάθια από Πρίντεζη και Καλάθη, η Ελλάδα πλησίασε στο -2 (73-71). Ο Μπαρμπόσα έδειξε την κλάση του στην επόμενη φάση για το 75-71 και ο ίδιος με 1/2 βολές μετά το φάουλ του Καλάθη έκανε το 76-71, 1:15΄΄ πριν τη λήξη. Ο Καλάθης έκανε λάθος πάσα στον Αντετοκούνμπο, με τον «Greek Freak» να κλέβει από τον Ράφα Λουζ και την μπάλα να φτάνει στον Παπανικολάου, ο οποίος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Ράφα Λουζ. Δε λάθεψε ο Παπανικολάου με 2/2 βολές (76-73), η εθνική είχε στη συνέχεια την κατοχή, ο Σλούκας έβγαλε ασίστ στον Πρίντεζη κι αυτός από την κορυφή στα 35΄΄ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, το 4ο σε 5 προσπάθειές του έξω από τα 6.75, ισοφαρίζοντας σε 76-76. Ο Βαρεζάο από ασίστ του Μπαρμπόσα έδωσε προβάδισμα στη Βραζιλία (78-76) και η εθνική είχε 14΄΄. Μετά το τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου, ο Καλάθης ύψωσε την μπάλα για να καρφώσει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά ο Μπρούνο Καμπόκλο «διάβασε» την πρόθεση του πόιντ γκαρντ της εθνικής και έκλεψε την μπάλα, αφήνοντας τον άσο των Μπακς να αιωρείται από τη στεφάνη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε φάουλ στον Μπαρμπόσα, εκείνος ευστόχησε στη μία βολή (79-76) και στα 2,1΄΄ που απέμεναν ο Σλούκας, σε προσπάθεια για τρίποντο πίσω από τη… σέντρα, πήρε το φάουλ και 3 βολές από τον Ντίντι Λοουζάντα. Ο Κώστας Σλούκας ευστόχησε στις πρώτες 2, αλλά στην τρίτη βολή η μπάλα ακούμπησε στη στεφάνη και οι Βραζιλιάνοι έδιωξαν, με τον Φελίσιο να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και να χαρίζει τη νίκη στη Βραζιλία με 79-78.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Χουάνγκ (Κορέα), Ζαστσούκ (Ουκρανία)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Αλεξάντερ Πέτροβιτς): Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2), Φελίσιο 2, Γκαρσία 13, Ουέρτας 2, Λίμα, Λουσάδα, Λουζ 4, Ματέους, Σόουζα 15 (3), Βαρεζάο 22

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Καλάθης 16 (3), Παπανικολάου 5 (1), Παπαπέτρου 7 (1), Γ. Aντετοκούνμπο 13, Μπουρούσης 4, Σλούκας 9, Θ. Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης 20 (4), Παπαγιάννης 4

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ