Η άμυνα ήταν η αχίλλειος πτέρνα της εθνικής ομάδας μπάσκετ που έχασε από τη Γαλλία με 87-95 στη 2η ημέρα του Eurobasket. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε να χάνει με 19 πόντους στο ημίχρονο, (36-55), βελτίωσε την άμυνα του και προσπάθησε για την ολική ανατροπή στη από τα μέσα της τρίτης περιόδου, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 87-95.

Η εθνική επέστρεψε από το -24 (47-71) μειώνοντας -χάρη σε 4 τρίποντα- στους 6 πόντους, 72-78, περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε, αλλά έκτοτε δεν έδειξε ψυχραιμία ώστε να ολοκληρώσει την ανατροπή, με αποτέλεσμα να υποστεί την πρώτη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ, 95-87, από τη Γαλλία. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της χάλκινης στο Ευρωμπάσκετ του 2015 Γαλλίας, μετά το «στραπάτσο» της πρεμιέρας του 1ου ομίλου από τη Φινλανδία. Την Κυριακή (3/9, 16:30), οι παίκτες του Κώστα Μίσσα αντιμετωπίζουν τη Σλοβενία για την 3η αγωνιστική.

Λοβέρν και Φουρνιέ με 21 πόντους έκαστος «πλήγωσαν» τη γαλανόλευκη, ενώ 16 πρόσθεσε ο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας Νάντο ντε Κολό. Ο Πρίντεζης σημείωσε 22 πόντους, ενώ από 15 σημείωσαν οι Καλάθης και Σλούκας. Εντυπωσιακές ενέργειες και θέαμα πρόσφερε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95

Διαιτητές: Κριστιάνο Μαράνιο (Βραζιλία), Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Τακάκι Κάτο (Ιαπωνία)

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Καλάθης 15 (2), Μπουρούσης 7, Σλούκας 15 (1), Παππάς 8 (1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 22 (2), Παπανικολάου, Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Αντετοκούνμπο 12

Γαλλία (Βενσάν Κολέ): Σεραφάν 9, Ερτέλ 13 (1), Λοβέρν 21 (1), Φουρνιέ 21 (2), Ντε Κολό 16 (3), Ντιαό 3, Βέστερμαν 2, Ποϊριέ, Λαμπερί 8, Τουπάν, Τζάκσον 2

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ