Ήττα με μεγάλη διαφορά που θα χρησιμεύσει στην εξαγωγή συμπερασμάτων ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά γνώρισε η εθνική ομάδα μπάσκετ από την Σερβία σε φιλικό ματς που έχασε με 91-76.

Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 14 πόντους, ενώ απο τους Σέρβους ξεχώρισε ο Γιόκιτς με 20π.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον τρίτο και τελευταίο αγώνα προετοιμασίας της πριν το Προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο(4-9/7) προβλημάτισε αρκετά με την απόδοση της, έδειξε ότι ακόμα δεν έχει βρει τα «πατήματα» της στην επίθεση ενώ το σημαντικότερο πρόβλημα που καλείται να λύσει ο ομοσπονδιακός τεχνικός της ομάδας, Φώτης Κατσικάρης, είναι η αμυντική της συμπεριφορά. Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κώστας Κουφός λόγω γαστρεντερίτιδας. Στα θετικά η πολύ καλή απόδοση του Γιάννη Μπουρούση, που εκτός από τους 9 πόντους που πέτυχε έδωσε και 8 ασίστ βοηθώντας στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Στράτου Περπέρογλου, που ενσωματώθηκε μόλις χθες στην προετοιμασία, με 12 πόντους.

Καλό ξεκίνημα είχε η εθνική στο ματς όπου προηγήθηκε με 11-15 στο 5’, όμως στη συνέχεια οι Σέρβοι αντέδρασαν και το δεκάλεπτο έκλεισε 27-29 με την εθνική μπροστά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Σέρβοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 12′ με τρίποντο του Τεόντοσιτς (34-32) ενώ με ένα σερί 5-0 στο τέλος πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 53-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια αμυντικά προβλήματα στη λειτουργία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος και ξέφυγαν με 10 πόντους (67-57 στο 25’) για να ολοκληρωθεί το τρίτο μέρος με τους Σέρβους να κερδίζουν με 75-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η κατάρρευση για την εθνική, που δεν μπορούσε να αντιδράσει και οι Σέρβοι εκτόξευσαν τη διαφορά φτάνοντας στην εύκολη νίκη με 91-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 53-46, 75-63, 91-76

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 16, Σιμόνοβιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 7, Μάρκοβιτς 7, Κάλινιτς 1, Μπίρτσεβιτς 4, Ραντούλιτσα 14, Γιόκιτς 20, Στίματς 7, Ζάγκορατς.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Αθηναίου, Μπουρούσης 9 (6 ριμπ., 8 ασίστ), Καλάθης 7 (6 ασίστ), Περπέρογλου 12, Καββαδάς 9, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 10, Ντόρσεϊ, Χαραλαμπόπουλος 3, Γ. Αντετοκούνμπο 14 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Θ. Αντετοκούνμπο.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages