Την Παρασκευή στη Χαλκίδα, ξεκινάει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων-Ανδρών Β΄κατηγορίας με τη συμμετοχή και της Εθνικής Ελλάδος.

5f1973914eac721da18bac5bc6074bc6_LΤην παράσταση για τους νέους αστέρες της ελληνικής ομάδας, «κλέβουν» δύο καλαθοσφαιριστές. Ο λόγος για τους Κώστα Αντετοκούνμπο και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

ÁÖÉÎÇ ÔÏÕ ÊÙÓÔÁ ÁÍÔÅÔÏÊÏÕÍÌÐÏ ÓÔÇÍ ÁÈÇÍÁΟ τρίτος αδερφός της οικογένειας Αντετοκούνμπο μετά και την αποφοίτηση του από το High school του Dominican, επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό της Γαλανόλευκης. Ο 18χρονος (20-11-1997) ετοιμάζεται ήδη για το άλμα σε κολλέγιο (συγκεκριμένα έχει δεσμευθεί με αυτό του Dayton) και έρχεται με φόρα για να αποδείξει τι αξίζει και να πρωταγωνιστήσει με το εθνόσημο.

ÐÑÏÐÏÍÇÓÇ ÔÇÓ ÅÈÍÉÊÇÓ ÏÌÁÄÁÓΑπό την άλλη ο παίχτης του Παναθηναϊκού έρχεται στη Χαλκίδα μετά και την παρουσία του στο Προολυμπιακό Τουρνουά του Τορίνο με τους Άνδρες. Ο 19χρονος (6-1-1997) έπειτα από τον αποκλεισμό της «επίσημης αγαπημένης», είναι έτοιμος να οδηγήσει τους Νέους-Άνδρες ξανά στην Α΄ κατηγορία της FIBA.

Το βράδυ της Πέμπτης θα γίνει η τελετή έναρξης, όπου αναμένονται πολλά και ενδιαφέροντα από τους κάτοικους της τοπικής κοινωνίας.

Η σύνθεση της Εθνικής:

Προπονητής: Ηλίας Παπαθεοδώρου 

Βασίλης Τολιόπουλος: 15.06.1996 1.88 γκαρντ Ολυμπιακός

Βασίλης Μουράτος: 24.11.1997 1.92 γκαρντ Ολυμπιακός

Βασίλης Χαραλαμπόπουλος: 06.01.1997 2.02 φόργουορντ Παναθηναϊκός

Αντώνης Κόνιαρης: 30.09.1997 1.92 γκαρντ Παναθηναϊκός

Μιχάλης Λούντζης: 04.08.1998 1.92 γκαρντ Παναθηναϊκός

Γιώργος Τσαλμπούρης: 27.06.1996 2.15 σέντερ ΑΕΚ

Νίκος Δίπλαρος: 28.06.1997 1.88 γκαρντ Άρης

Θωμάς Κώττας: 27.04.1996 2.08 σέντερ ΠΑΟΚ

Δημήτρης Σταμάτης: 12.01.1996 1.87 γκαρντ ΑΕ Ν. Κηφισιάς

Σωτήρης Μπιλλής: 14.11.1996 2.00 φόργουορντ Κολοσσός Ρόδου

Διονύσης Σκουλίδας: 29.07.1997 2.00 φόργουορντ Περιστέρι

Κώστας Αντετοκούνμπο: 20.11.1997 2.06 φόργουορντ Dominican(HighSchool)


ethn

Το πρόγραμμα της Εθνικής:

Παρασκευή 15/7: Ιρλανδία – Ελλάδα

Σάββατο 16/7: Ελλάδα – Ολλανδία

Κυριακή 17/7: Ελλάδα – Αλβανία

Δευτέρα 18/7: ρεπό

Τρίτη 19/7:  Ελλάδα – Κόσοβο

Τετάρτη: Ελλάδα – Μ.Βρετανία

646564e2cb54ae5e3f2f4dea7ce07cf5_L

Οι Όμιλοι:

Α’ Όμιλος: Πορτογαλία, Μαυροβούνιο, ΠΓΔΜ, Αρμενία, Γεωργία

Β’ Όμιλος: Πολωνία, Ρωσία, Ισλανδία, Λευκορωσία, Εσθονία

Γ’ Όμιλος: Ελλάδα, Μ.Βρετανία, Ολλανδία, Κόσοβο, Ιρλανδία, Αλβανία

Δ’ Όμιλος: Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Κροατία, Βουλγαρία, Σλοβακία, Ρουμανία

Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα:

15.07. 12:00 Αλβανία U20 – Μεγάλη Βρετανία U20

15.07. 14:15 Μαυροβούνιο U20 – Γεωργία U20

15.07. 14:15 Ολλανδία U20 – Κόσοβο U20

15.07. 16:30 Αρμενία U20 – Π.Γ.Δ.Μ. U20

15.07. 16:30 Κροατία U20 – Ρουμανία U20

15.07. 18:45 Ιρλανδία U20 – Ελλάδα U20

15.07. 18:45 Ρωσία U20 – Εσθονία U20

15.07. 21:00 Λευκορωσία U20 – Ισλανδία U20

15.07. 21:00 Σλοβακία U20 – Βουλγαρία U20

 

16.07. 12:00 Πορτογαλία U20 – Αρμενία U20

16.07. 14:15 Μεγάλη Βρετανία U20 – Ιρλανδία U20

16.07. 14:15 Π.Γ.Δ.Μ. U20 – Μαυροβούνιο U20

16.07. 16:30 Κόσοβο U20 – Αλβανία U20

16.07. 16:30 Πολωνία U20 – Λευκορωσία U20

16.07. 18:45 Βοσνία και Ερζεγοβίνη U20 – Σλοβακία U20

16.07. 18:45 Ελλάδα U20 – Ολλανδία U20

16.07. 21:00 Βουλγαρία U20 – Κροατία U20

16.07. 21:00 Ισλανδία U20 – Ρωσία U20

 

17.07. 12:00 Κόσοβο U20 – Μεγάλη Βρετανία U20

17.07. 14:15 Γεωργία U20 – Π.Γ.Δ.Μ. U20

17.07. 14:15 Ολλανδία U20 – Ιρλανδία U20

17.07. 16:30 Μαυροβούνιο U20 – Πορτογαλία U20

17.07. 16:30 Ρουμανία U20 – Βουλγαρία U20

17.07. 18:45 Αλβανία U20 – Ελλάδα U20

17.07. 18:45 Εσθονία U20 – Ισλανδία U20

17.07. 21:00 Κροατία U20 – Βοσνία και Ερζεγοβίνη U20

17.07. 21:00 Ρωσία U20 – Πολωνία U20

 

18.07. Ρεπό

 

19.07. 12:00 Αρμενία U20 – Μαυροβούνιο U20

19.07. 14:15 Ιρλανδία U20 – Αλβανία U20

19.07. 14:15 Πορτογαλία U20 – Γεωργία U20

19.07. 16:30 Λευκορωσία U20 – Ρωσία U20

19.07. 16:30 Μεγάλη Βρετανία U20 – Ολλανδία U20

19.07. 18:45 Ελλάδα U20 – Κόσοβο U20

19.07. 18:45 Σλοβακία U20 – Κροατία U20

19.07. 21:00 Βοσνία και Ερζεγοβίνη U20 – Ρουμανία U20

19.07. 21:00 Πολωνία U20 – Εσθονία U20

 

20.07. 12:00 Αλβανία U20 – Ολλανδία U20

20.07. 14:15 Κόσοβο U20 – Ιρλανδία U20

20.07. 14:15 Π.Γ.Δ.Μ. U20 – Πορτογαλία U20

20.07. 16:30 Βουλγαρία U20 – Βοσνία και Ερζεγοβίνη U20

20.07. 16:30 Γεωργία U20 – Αρμενία U20

20.07. 18:45 Ελλάδα U20 – Μεγάλη Βρετανία U20

20.07. 18:45 Ισλανδία U20 – Πολωνία U20

20.07. 21:00 Εσθονία U20 – Λευκορωσία U20

20.07. 21:00 Ρουμανία U20 – Σλοβακία U20

 

ΠΗΓΗ: Basket.gr (Ε.Ο.Κ)

Φωτογραφία: Basket.gr (Ε.Ο.Κ), eurokinissi/actionimages

Νικόλας Πήλιος