«Ξύπνησε» στον έξτρα χρόνο του παιχνιδιού από τον λήθαργο που είχε πέσει στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός και πανηγύρισε τη νίκη με 83-75 (67-67 κ.α) απέναντι στη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Σίνγκλετον με 26 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Γουίμς (15π.) Γκάουντλοκ (14π.).

Οι «πράσινοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα για 30 λεπτά όπου βρίσκονταν μπροστά στο σκορ και με διαφορά ασφαλείας από τους Ισραηλινούς. Οι παίχτες του Πασκουάλ προηγήθηκαν με 6-0 στο ξεκίνημα του ματς και διατήρησαν το προβάδισμα των έξι πόντων στο δεκάλεπτο 18-12. Ακόμα καλύτερα κυλούσαν τα πράγματα για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου κυριαρχούσαν σε όλους τους τομείς και ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο στο 18’ στο +10 με τρίποντο του Σίγκλεντον (32-22) για να λήξει το πρώτο μέρος με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει με 35-28.

Ίδιο μοτίβο και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει τη διαφορά και όλα να δείχνουν ότι οι παίχτες του Πασκουάλ θα έφταναν σε μια εύκολη νίκη.

Ωστόσο η Μακάμπι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και εκμεταλλευόμενη τον… λήθαργο που έπεσαν οι «πράσινοι», όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά αλλά στο 37’ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (63-64) κάνοντας το ματς ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός είδε τους Ισραηλινούς στα τελευταία λεπτά να προηγούνται με τρεις πόντους και φλερτάρουν οι ίδιοι με μία αναπάντεχη ήττα, αλλά κατάφερε να αντιδράσει στις τελευταίες επιθέσεις και να οδηγήσει το ματς στη παράταση 67-67.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Σίγκλεντον και Γκιστ με καθοριστικά τρίποντα «καθάρισαν» το ματς για τον Παναθηναϊκό που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 35-28, 52-43 67-67 παρ 83-75

Διαιτητές: Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Μόγκουλκοτς (Τουρκία), Ορντόβ (Κροατία)

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ):Σίνγκλετον 26 (3), Νίκολς 9 (1), Ρίβερς 6, Μποχωρίδης 6 (2), Φώτσης 2, Παππάς, Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (2), Μπουρούσης 5, Καλάθης 13 (1).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ραμί Χαντάρ):Γκάουντλοκ 14 (2), Ραντ 3 (1), Σίλι 6, Σμιθ 11 (1), Πνίνι 3 (1), Οχαγιόν 3 (1), Ουίμς 15 (2), Αλξάντερ, Άιβερσον 8, Ζίρμπες 12.

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)