ΑΕΚ και Άρης προέρχονται από σημαντικές νίκες την προηγούμενη εβδομάδα στο Basketball Champions League και θέλουν να συνεχίσουν στο δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Μετά την 5η σερί νίκη του στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ θα επιδιώξει να επιστρέψει στις νίκες και στην ευρωπαϊκή διοργάνωση που μετέχει.

Συγκεκριμένα, την Τρίτη, 19 Δεκεμβρίου, ο Άρης υποδέχεται τη Νίμπουρκ (19:30). Η τσεχική ομάδα βρίσκεται στην θέση του Δ΄ ομίλου, με μία περισσότερη νίκη από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Την Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου, η ΑΕΚ φιλοξενεί τη Βενέτσια στις 21:30. Ο ιταλικός σύλλογος μοιράζεται το «ρετιρέ» του Γ΄ ομίλου με ακόμη τρεις ομάδες και, καθώς η Ένωση ακολουθεί με μία λιγότερη νίκη, θέλει πάση θυσία το ροζ φύλλο αγώνα στο ΟΑΚΑ. Την Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου (19:00) αγωνίζεται και ο -ουραγός του Β΄ ομίλου– ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντιμετωπίζει στην Τουρκία την Γκαζιαντέπ, με την οποία έχουν ίδιο ρεκόρ (2 νίκες – 6 ήττες).

 

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής του Basketball Champions League έχει ως εξής:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

=========

Τρίτη 19/12

Μονακό (Γαλλία)-Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ)

 

Τετάρτη 20/12

Γιουβέντους (Λιθουανία)-Καρσίγιακα (Τουρκία)

Όλντενμπουργκ (Γερμανία)-Σάσαρι (Ιταλία)

Μούρθια (Ισπανία)-Ενισέι (Ρωσία)

 

Βαθμολογία

———-

                                          Ν-Η  Β.

Μονακό (Γαλλία)              8-0  16

Καρσίγιακα (Τουρκία)      5-3  13

Όλντενμπουργκ (Γερμανία)  5-3  13

Μούρθια (Ισπανία)           4-4  12

Σάσαρι (Ιταλία)                4-4  12

Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ)  2-6  10

Γιουβέντους (Λιθουανία) 2-6  10

Ενισέι (Ρωσία)                 2-6  10

 

 

Β΄ ΌΜΙΛΟΣ

=========

Τρίτη 19/12

Βέντσπιλς (Λετονία)-Νεπτούνας (Λιθουανία)

Ορλαντίνα (Ιταλία)-Σαλόν (Γαλλία)

Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία)-Τενερίφη (Ισπανία)

 

Τετάρτη 20/12

Γκαζιαντέπ (Τουρκία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                     19:00

 

 

Βαθμολογία

———-

                                                       Ν-Η  Β.

Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)     7-1  15

Τενερίφη (Ισπανία)                       6-2  14

Νεπτούνας (Λιθουανία)                5-3  13

Σαλόν (Γαλλία)                              4-4  12

Βέντσπιλς (Λετονία)                     4-4  12

Γκαζιαντέπ (Τουρκία)                   2-6  10

Ορλαντίνα (Ιταλία)                        2-6  10

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                           2-6  10

 

 

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

=========

Τρίτη 19/12

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Μπάνβιτ (Τουρκία)

 

Τετάρτη 20/12

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Βενέτσια (Ιταλία)                         21:30

Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)-Εστουντιάντες (Ισπανία)

Στρασμπούρ (Γαλλία)-Μπαϊρόιτ (Γερμανία)

 

Βαθμολογία

———-

                                            Ν-Η  Β.

Στρασμπούρ (Γαλλία)       5-3  13

Βενέτσια (Ιταλία)               5-3  13

Μπάνβιτ (Τουρκία)            5-3  13

Μπαϊρόιτ (Γερμανία)         5-3  13

Εστουντιάντες (Ισπανία)  4-4  12

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                  4-4  12

Ολίμπια Λ. (Σλοβενία)       3-5  11

Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)    1-7   9

 

 

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

=========

Τρίτη 19/12

Άρης (ΕΛΛΑΔΑ)-Νίμπουρκ (Τσεχία)                        19:30

Μπεσίκτας (Τουρκία)-Οστάνδη (Βέλγιο)

Βόννη (Γερμανία)-Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)

 

Τετάρτη 20/12

Αβελίνο (Ιταλία)-Ναντέρ (Γαλλία)

 

Βαθμολογία

———-

                                           Ν-Η  Β.

Μπεσίκτας (Τουρκία)       6-2  14

Ναντέρ (Γαλλία)               5-3  13

Νίμπουρκ (Τσεχία)           5-3  13

Άρης (ΕΛΛΑΔΑ)                4-4  12

Οστάνδη (Βέλγιο)             4-4  12

Αβελίνο (Ιταλία)                4-4  12

Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)   2-6  10

Βόννη (Γερμανία)              2-6  10

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ – ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI