Συνεχίζεται το προσεχές διήμερο (22-23/11) το Champions League με την διεξαγωγή των αναμετρήσεων της 6ης αγωνιστικής.

Πρώτος στην «μάχη» ρίχνεται ο ΠΑΟΚ στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης, που θα αντιμετωπίσει αύριο (22/11, 21:00) την Όλντενμπουργκ. Ο «Δικέφαλος του Βορρα», που ηττήθηκε το Σάββατο από το Τρίκαλα για την Α1, θα ταξιδέψει για την Γερμανία χωρίς τον Ζάνις Πέινερς, ο οποίος ακόμα δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Την Τετάρτη (23/11, 19:00) η ΑΕΚ υποδέχεται την Παρτιζάν, με την οποία «συγκατοικεί» στη βαθμολογία, με μοναδικό στόχο την νίκη για να παραμείνει στο «κυνήγι» της Μπεσίκτας για την πρώτη θέση του 5ου ομίλου. Πολύ πιθανόν στην αναμέτρηση να αγωνιστεί και ο Ράνταλ Φάλκερ, ο οποίος φαίνεται να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Ο Άρης, που σήμερα φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό για την 7η αγωνιστική της Α1, δοκιμάζεται την Τετάρτη (23/11, 21:00) στην έδρα των Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης με μοναδικό στόχο την επιστροφή στις νίκες, μετά την ήττα του την περασμένη αγωνιστική από τη Νίμπουρκ στην Τσεχία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League της FIBA:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη, 23/11

Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Ναχαρίγια (Ισραήλ)

Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης (Γερμανία)-ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)      21:00

Έλιος Ντομζάλε (Σλοβενία)-Μπάνβιτ (Τουρκία)

Μονακό (Γαλλία)-Νίμπουρκ (Τσεχία)

 

Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Άρης                       9

Μονακό                     9

Μπάνβιτ                    9

Νίμπουρκ                   8

Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης   7

Έλιος Ντομζάλε             6

Μπάκεν Μπέαρς              6

Ναχαρίγια                  6

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 22/11

Κατάγια (Φινλανδία)-Οραντέα (Ρουμανία)

Λε Μαν (Γαλλία)-Μακάμπι Ρισόν (Ισραήλ)

Κιμίκ (Ουκρανία)-Καρσίγιακα (Τουρκία)

Τετάρτη, 23/11

Βενέτσια (Ιταλία)-Άβτοντορ (Ρωσία)

 

Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Λε Μαν          9

Καρσίγιακα      8

Άβτοντορ        8

Βενέτσια        8

Κατάγια         7

Μακάμπι Ρισόν   7

Οραντέα         7

Κιμίκ           6

 

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 22/11

Βέντσπιλς (Λετονία)-Νεπτούνας (Λιθουανία)

Όλντενμπουργκ (Γερμανία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)       21:00

Ρόζα (Πολωνία)-Βιλερμπάν (Γαλλία)

Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία)-Βαρέζε (Ιταλία)

 

Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Νεπτούνας    10

Βιλερμπάν     8

Όλντενμπουργκ 8

Ρόζα          8

Βέντσπιλς     7

ΠΑΟΚ          7

Ουσάκ Σπορτίφ 6

Βαρέζε        6

 

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 22/11

Μέγκα Λεκς (Σερβία)-Οστάνδη (Βέλγιο)

Τετάρτη, 23/11

Μόρναρ (Μαυροβούνιο)-Γιουβέντους (Λιθουανία)

Αβελίνο (Ιταλία)-Τενερίφη (Ισπανία)

Τσιμπόνα (Κροατία)-Στρασμπούρ (Γαλλία)

 

Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Γιουβέντους  9

Αβελίνο      9

Τενερίφη     8

Στρασμπούρ   8

Μόρναρ       7

Οστάνδη      7

Τσιμπόνα     6

Μέγκα Λεκς   6

 

Ε΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 22/11

Σάσαρι (Ιταλία)-Λούντβιγκμσπουργκ (Γερμανία)

Τετάρτη, 23/11

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Παρτιζάν (Σερβία)                 19:00

Σαρλερουά (Βέλγιο)-Ζιελόνα Γκόρα (Πολωνία)

Μπεσίκτας (Τουρκία)-Σολνόκι (Ουγγαρία)

 

Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Μπεσίκτας         10

Παρτιζάν           8

Λούντβιγκσπουργκ   8

ΑΕΚ                8

Σάσαρι             7

Ζιελόνα Γκόρα      7

Σολνόκι            6

Σαρλερουά          6

 

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages