Με την διεξαγωγή της 5ης αγωνιστικής συνεχίζεται το προσεχές διήμερο (15-16/11) το Basketball Champions League.

Πρώτος στην «μάχη» μπαίνει ο Άρης που αγωνίζεται την Τρίτη(15/11, 19:30) απέναντι στην Νίμπουρκ στην Τσεχία, και σε περίπτωση νίκης του και «στραβοπάτημα» της Μονακό θα μείνει μόνος στην κορυφή του Α΄ ομίλου. Πολύ δύσκολη αποστολή έχει ο ΠΑΟΚ που αγωνίζεται την Τετάρτη (16/11, 19:00) στην Λιθουάνια κόντρα στην πρωτόπορο και αήττητη του Γ΄ομίλου, Νεπτούνας Κλαϊπέντα. Τέλος η ΆΕΚ, που την περασμένη αγωνιστική γνώρισε την πρώτη της ήττα απο την Μπεσίκτας στο ΟΑΚΑ, φιλοξενείται την Τετάρτη (16/11, 21:30) στην Γερμανία απο την Λούντβιγκσμπουργκ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του Basketball Champions League της FIBA:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 15/11

Νίμπουρκ (Τσεχία)-ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)  19:30

Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης (Γερμανία)

Ναχαρίγια (Ισραήλ)-Έλιος Ντομζάλε(Σλοβενία)

Μπάνβιτ (Τουρκία)-Μονακό (Γαλλία)

 

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Άρης                       8

Μονακό                     8

Μπάνβιτ                    7

Νίμπουρκ                   6

Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης   6

Έλιος Ντομζάλε             5

Μπάκεν Μπέαρς              4

Ναχαρίγια                  4

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη, 16/11

Κατάγια (Φινλανδία)-Βενέτσια (Ιταλία)

Καρσίγιακα (Τουρκία)-Λε Μαν (Γαλλία)

Οραντέα (Ρουμανία)-Κιμίκ (Ουκρανία)

Μακάμπι Ρισόν (Ισραήλ)-Άβτοντορ (Ρωσία)

 

 

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Καρσίγιακα      7

Λε Μαν          7

Άβτοντορ        6

Κατάγια         6

Μακάμπι Ρισόν   6

Βενέτσια        6

Οραντέα         5

Κιμίκ           5

 

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 15/11

Βιλερμπάν (Γαλλία)-Βέντσπιλς (Λετονία)

Τετάρτη, 16/11

Νεπτούνας (Λιθουανία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)               19:00

Βαρέζε (Ιταλία)-Ρόζα (Πολωνία)

Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία)-Όλντενμπουργκ (Γερμανία)

 

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Νεπτούνας     8

Ρόζα          6

Βιλερμπάν     6

ΠΑΟΚ          6

Όλντενμπουργκ 6

Βέντσπιλς     6

Ουσάκ Σπορτίφ 5

Βαρέζε        5

 

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 15/11

Μόρναρ (Μαυροβούνιο)-Αβελίνο (Ιταλία)

Γιουβέντους (Λιθουανία)-Τσιμπόνα (Κροατία)

Τετάρτη, 16/11

Οστάνδη (Βέλγιο)-Τενερίφη (Ισπανία)

Στρασμπούρ (Γαλλία)-Μέγκα Λεκς (Σερβία)

 

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Γιουβέντους  7

Αβελίνο      7

Τενερίφη     7

Μόρναρ       6

Στρασμπούρ   6

Μέγκα Λεκς   5

Οστάνδη      5

Τσιμπόνα     5

 

Ε΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 15/11

Ζιελόνα Γκόρα (Πολωνία)-Σολνόκι (Ουγγαρία)

Παρτιζάν (Σερβία)-Σαρλερουά (Βέλγιο)

Σάσαρι (Ιταλία)-Μπεσίκτας (Τουρκία)

Τετάρτη, 16/11

Λούντβιγκσπουργκ (Γερμανία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)        21:30

 

 

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

Μπεσίκτας         8

Παρτιζάν          7

ΑΕΚ               7

Σάσαρι            6

Λούντβιγκσμπουργκ  6

Ζιελόνα Γκόρα     5

Σολνόκι           5

Σαρλερουά         4

ΠΗΓΗ:ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:ACTIONIMAGES-EUROKINISSI