Πατώντας «γκάζι» στην τελευταία περίοδο ο Άρης πήρε τη νίκη με 92-78 μέσα στη Δανία επί των Μπάκεν Μπέαρς για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Basketball Champions League της FIBA. Η ομάδα του Πρίφτη είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (12/28 τρ.) αλλά και με 21 ασίστ που δεν επέτρεψαν τελικά στους γηπεδούχους να ελπίζουν.

Κορυφαίοι στην επιτυχία του ήταν οι Γουίλ Κάμινγκς (19π., 4 ασ., 3 κλ.), Τάντιγια Ντραγίσεβιτς (18π., 4 ριμπ. 3 ασ.), Μάικλ Τζένκινς (14π, 4 ριμπ., 4 ασ., 2 κλ), Βασίλης Ξανθόπουλος (12π., 7 ριμπ., 5 ασ.). Ξεχώρισαν για τους Δανούς οι Ντεβόν Ακούν Πουρσέλ (21π., 8 ριμπ., 3 κλ.), Τόμας Λάρκε (15π, 3 ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-39, 56-60, 78-92

Αποτελεσματικότεροι στο δίλεπτο της αναμέτρησης οι Δανοί, γεγονός που τους έδωσε προβάδισμα με 6-0. Ο Αρης «απάντησε» με σερί 10-0, έχοντας βασικούς εκτελεστές τους Κάμινγκς, Τσαϊρέλη, που του έδωσε τα ηνία στο ματς (4’ 6-10). Οι γηπεδούχοι δεν αποσυντονίστηκαν, με τους Ντάρμποε, Ακούν Πουρσέλ, Κίτσινγκ επέβαλλαν εκ νέου το ρυθμό τους, απέκτησαν διαφορά 4 πόντων (22-18), λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, απόσταση που «ανέβασαν» στο +6 στο 15’ (31-25).

Με διαδοχικά γκολ-φάουλ από τους Τσαϊρέλη, Κάμινγκς ο Αρης πήρε την ώθηση που χρειαζόταν για να γίνει ξανά… αφεντικό στο παρκέ (18’ 31-35) και έφυγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +3 (36-39).

Η επανέναρξη του αγώνα βρήκε τους Μπάκεν Μπέαρς να πλησιάζουν στο μισό καλάθι (38-39), ο Τζένκινς έβγαλε, στην πορεία, το… όπλο του και «πυροβολώντας» από τα 6.75, έδωσε στους Θεσσαλονικείς «αέρα» 7 πόντων στο 24’ (44-51). Με τη συνδρομή του Τσαϊρέλη ο Αρης πήγε στο +8 (27’ 47-55), διαφορά που «ψαλίδισαν» οι γηπεδούχοι (29’ 56-57).

Δύο τρίποντα από τον Ξανθόπουλο (το ένα στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, από το κέντρο του γηπέδου), ένα από τον Τζένκινς και ένα δίποντο από τον Ντραγκίσεβιτς… εκτόξευσαν τον Αρη, στο 31’, στο +12 (56-68), διαφορά που λίγο αργότερα «ανέβηκε» στο +15 (61-76). Δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με +18 (74-92), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά τους από τους Δανούς.

ΜΠΑΚΕΝ ΜΠΕΑΡΣ (Στέφεν Βικ): Ντάρμποε 14 (1), Ακούν-Πουρσέλ 21, Μπεργκ 2, Λάρκε 15 (2), Ιβερσεν, Ντιούφ, Γκέζελ 12 (2), Κριστόφερσεν 4, Τόμαν 2, Τίμπαλτ, Λόουενστέιν 3 (1) Κίτσινγκ 5 (1)

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 2, Ξανθόπουλος 12 (3), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 14 (4), Κάμινγκς 19 (2), Ζάρας 9 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Σίμτσακ 7, Ντραγκίσεβιτς 18 (2)