Πρώτο …crash test αρνητικό για την ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 88-78 μέσα στο ΟΑΚΑ από την Μπεσίκτας για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Basketball Champions League.

H ομάδα του Ζντοβτς παρουσίασε πολλά προβλήματα κάτω από τα καλάθια και στην άμυνα απέναντι στους Τούρκους που απολαμβάνουν πλέον τη μοναξιά της κορυφής του ομίλου της διοργάνωσης της νέας διοργάνωσης της FIBA.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή αποτυχία εντός και εκτός των συνόρων για την «Ενωση» από την οποία σήμερα διασώθηκαν οι Ουίλιαμς (14π.), Βασιλειάδης (13π.) και Σάκοτα (13π.).

Στον αντίποδα, ο Κλαρκ με 24 πόντους και καθοριστικά τρίποντα στον… επίλογο του αγώνα αποτέλεσε τον πρωταγωνιστή στο πολύτιμο «διπλό» της Μπεσίκτας, που συνεχίζει αήττητη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 61-64, 78-88

Η Μπεσίκτας κατάφερε με την άρτια δομημένη άμυνα της, την κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ και τον γρήγορο ρυθμό να ελέγξει το παιχνίδι από το πρώτο τζάμπολ του. Οι Τούρκοι «πάτησαν» πάνω στις αδυναμίες που έβγαλε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, σήκωσαν κεφάλι στο σκορ και στο 18′ ξέφυγαν ακόμη και με +13 (34-47), βάζοντας σε… μπελάδες την Ένωση, η οποία πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -7 (40-47).

Κάποια ξεσπάσματα της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο βοήθησαν τους «κιτρινόμαυρους» να μαζέψουν το παιχνίδι και να μπουν στην τελευταία περίοδο αποφασισμένοι για την ανατροπή, έχοντας πρώτα πετύχει την ισοφάριση στο 29΄ (61-61). Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Κλαρκ να σημειώσει κομβικά τρίποντα, τα οποία βοήθησαν τους Τούρκους να βρεθούν και πάλι στο +11 (66-77 στ 36′) και να κλειδώσουν το «διπλό».

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς 4 (4 ασ.), Σάκοτα 13 (1), Βασιλειάδης 13 (3), Μιλόσεβιτς 9, Ντίξον 9, Λαρεντζάκης 6, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 3 (1), Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 14 (4).

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ουφούκ Σαρίτσα): Γκιουλέρ 2, Κλαρκ 24 (4 τρίπ., 8 ριμπ.), Ετζ 5 (1), Στίματς 4 (11 ριμπ.), Τόμσον 13 (1), Τσανλί 9, Στρόμπερι 14 (6/16 σουτ), Ουίμς 8.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages