Στα… καλάθια έβαλε την ιταλική Σάσαρι η ΑΕΚ που κέρδισε εύκολα όπως δείχνει και το τελικό 78-58 στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική του FIBA Champions League.

Οι παίχτες του Γιούρι Ζντοβτς είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν ότι είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη. Οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του ματς στις ορέξεις του Ούκιτς, του Βασιλειάδη, του Μαυροειδή και των υπολοίπων και το μόνο που προσπαθούσαν ήταν να μείνουν όσο μπορούσαν κοντά στο σκορ. Ωστόσο κάτι τέτοιο ήταν εξαιρετικά δύσκολο, καθώς ο επιθετικός πλουραλισμός της «Ένωσης» αλλά και η άμυνα για… σεμινάριο των γηπεδούχων εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από το +20 (47-26 ημίχρονο) και 60-38 στο 30’ (+22) για να ολοκληρωθεί το ματς με 78-58.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 60-38, 78-58

ΑΕΚ: Ούκιτς 9 (1), Σάκοτα 6 (1), Βασιλειάδης 8 (2), Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 9 (1), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ 2, Μαυροειδής 10, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 15 (3), Τσαλμπούρης.
Σάσαρι: Τζόνσον Όντομ 9 (1), Λέισι 4, Ντεβέκι, Σακέτι 5 (1), Λιντέκα 6, Σαβάνοβιτς 9, Κάρτερ, Στίπσεβιτς 3 (1), Ολασένι (1), Μονάλντι 5 (1).

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)