Με την 5η αγωνιστική συνεχίζεται αυτή την εβδομάδα το Basketball Champions League της FIBA με τον Άρη να δοκιμάζεται απόψε (19:30, ΕΡΤ3, ΕΡΑσπορ, ΕΡΤwebtv) στην Tσεχία με αντίπαλο την Νίμπουργκ. Σε περίπτωση νίκης του Άρη και «στραβοπάτημα» της Μονακό θα μείνει μόνος στην κορυφή του Α΄ ομίλου.

Την Τετάρτη μπαίνουν στη μάχη της διοργάνωσης της FIBA ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ με δύσκολες αποστολές εκτός έδρας. Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται στην Λιθουνία κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη του Γ΄ομίλου, Νεπτούνας Κλαϊπέντα, ενώ η AEK, που την περασμένη αγωνιστική γνώρισε την πρώτη της ήττα απο την Μπεσίκτας στο ΟΑΚΑ, φιλοξενείται στην Γερμανία από την Λούντβιγκσπουργκ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του Basketball Champions League της FIBA:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Τρίτη, 15/11
Νίμπουρκ (Τσεχία)-ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 19:30 (ΕΡΤ3)
Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης (Γερμανία)
Ναχαρίγια (Ισραήλ)-Έλιος Ντομζάλε(Σλοβενία)
Μπάνβιτ (Τουρκία)-Μονακό (Γαλλία)

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)
Άρης 8
Μονακό 8
Μπάνβιτ 7
Νίμπουρκ 6
Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης 6
Έλιος Ντομζάλε 5
Μπάκεν Μπέαρς 4
Ναχαρίγια 4

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Τετάρτη, 16/11
Κατάγια (Φινλανδία)-Βενέτσια (Ιταλία)
Καρσίγιακα (Τουρκία)-Λε Μαν (Γαλλία)
Οραντέα (Ρουμανία)-Κιμίκ (Ουκρανία)
Μακάμπι Ρισόν (Ισραήλ)-Άβτοντορ (Ρωσία)

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)
Καρσίγιακα 7
Λε Μαν 7
Άβτοντορ 6
Κατάγια 6
Μακάμπι Ρισόν 6
Βενέτσια 6
Οραντέα 5
Κιμίκ 5

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Τρίτη, 15/11
Βιλερμπάν (Γαλλία)-Βέντσπιλς (Λετονία)
Τετάρτη, 16/11
Νεπτούνας (Λιθουανία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) (23:00 ΕΡΤ3 Μαγνητοσκόπηση)
Βαρέζε (Ιταλία)-Ρόζα (Πολωνία)
Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία)-Όλντενμπουργκ (Γερμανία)

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)
Νεπτούνας 8
Ρόζα 6
Βιλερμπάν 6
ΠΑΟΚ 6
Όλντενμπουργκ 6
Βέντσπιλς 6
Ουσάκ Σπορτίφ 5
Βαρέζε 5

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Τρίτη, 15/11
Μόρναρ (Μαυροβούνιο)-Αβελίνο (Ιταλία)
Γιουβέντους (Λιθουανία)-Τσιμπόνα (Κροατία)
Τετάρτη, 16/11
Οστάνδη (Βέλγιο)-Τενερίφη (Ισπανία)
Στρασμπούρ (Γαλλία)-Μέγκα Λεκς (Σερβία)

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)
Γιουβέντους 7
Αβελίνο 7
Τενερίφη 7
Μόρναρ 6
Στρασμπούρ 6
Μέγκα Λεκς 5
Οστάνδη 5
Τσιμπόνα 5

Ε΄ ΟΜΙΛΟΣ
Τρίτη, 15/11
Ζιελόνα Γκόρα (Πολωνία)-Σολνόκι (Ουγγαρία)
Παρτιζάν (Σερβία)-Σαρλερουά (Βέλγιο)
Σάσαρι (Ιταλία)-Μπεσίκτας (Τουρκία)
Τετάρτη, 16/11
Λούντβιγκσπουργκ (Γερμανία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 21:30

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)
Μπεσίκτας 8
Παρτιζάν 7
ΑΕΚ 7
Σάσαρι 6
Λούντβιγκσπουργκ 6
Ζιελόνα Γκόρα 5
Σολνόκι 5
Σαρλερουά 4