Τη τρίτη νίκη του σε ισάριθμα ματς πέτυχε ο Άρης στο FIBA Champions League επικρατώντας της Ναχαρίγια στο Ισραήλ με 85-53 και παρέμεινε αήττητος στον Α’ όμιλο της διοργάνωσης.

Ανώτερος ο Άρης είχε εύκολο απόγευμα στο Ισραήλ απέναντι σε μια υποδεέστερη ομάδα. Οι «κίτρινοι» στο 5′ ξέφυγαν με +10 (12-2) βάζοντας τις βάσεις για μια εύκολη νίκη, που ήταν θέμα χρόνου για να έρθει. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίχτες του Πρίφτη να κερδίζουν με 19-6, ενώ το μοτίβο δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Άρη να προηγείται με +13 (27-40), ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +22 για τον Άρη στο 26′ που βρίσκονταν μπροστά στο 30′ με 66-42. Οι «κίτρινοι» δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου έστειλαν τη διαφορά στο +32 (53-85).

Τα δεκάλεπτα: 6-19, 27-40, 42-66, 53-85

Ναχαρίγια (Ερικ Ελφάσι): Φάουστ 10 (2), Γκέιτς 6, Μπράουν 6 (1), Ναβάρο 3 (1), Νας 9 (1), Ασάντε-Ασάρε, Μπέρκοβιτς 6, Μπερ Αβεν 10 (1), Νεστερένκο, Κοέν 3 (1) Ντάγκλας, Σκζέλντεμπραντ

Άρης: Μαρμπλ 14 (3), Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης 5 (1), Τζένκινς 22 (4), Κάμινγκς 13 (1), Ζάρας 3 (1), Χρηστίδης 1, Μούρτος 1, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ 8, Ντραγκίσεβιτς 10 (3)

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ3, ΑΠΕ-ΜΠΕ