Κοντά σε μια ιστορική ανατροπή βρίσκονται οι Κλίβελαντ Καβαλίερς, οι οποίοι επικράτησαν με 115-101 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Ετσι ισοφάρισαν σε 3-3 το σκορ των τελικών και έστειλαν στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι στην «Oracle Arena», τη διεκδίκηση του τίτλου στο ΝΒΑ. Αν οι Καβαλίερς κερδίσουν στον τελευταίο αγώνα θα γίνουν η πρώτη ομάδα στην ιστορία των τελικών που κατακτά το πρωτάθλημα γυρνώντας από το εις βάρος του 3-1. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος για ακόμα ένα παιχνίδι πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση σκοράροντας 41 πόντους και μοιράζοντας 11 ασίστ, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Κλίβελαντ έπαιξε εκπληκτική άμυνα, κρατώντας τους Γουόριορς για περίπου πέντε λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου η διαφορά είχε φτάσει τους 20 πόντους (31-11). Οι Γουόριορς ανέκαμψαν στη συνέχεια, έφτασαν μάλιστα στα μισά της τέταρτης περιόδου στο -7 (86-79), αλλά τότε ο Λεμπρόν Τζέιμς πήρε την υπόθεση στα χέρια του και με 18 πόντους οδήγησε τους Καβαλίερς στον θρίαμβο. Ο Κάιρι Ίρβινγκ σημείωσε 23 πόντους, 20 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο.

Για τους «πολεμιστές» ξεχώρισε ο Στέφεν Κάρι με 30 πόντους, ο οποίος όμως αποβλήθηκε με έξι φάουλ για πρώτη φορά στην καριέρα του δεχόμενος μάλιστα και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Κλέι Τόμπσον σημείωσε 25 πόντους έχοντας όμως μέτρια ποσοστά ευστοχίας για τα δεδομένα του (9/21 σουτ).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ