Ο Αντι Μάρεϊ επέστρεψε στους αγώνες, έστω και σε παιχνίδι για φιλανθρωπικό σκοπό. Ο Βρετανός πρωταθλητής, Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης ανδρών, ήταν εκτός δράσης τις τελευταίες τέσσερις εβδομάδες, λόγω τραυματισμού, και χθες το βράδυ ηττήθηκε από τον Ρότζερ Φέντερερ σε παιχνίδι για φιλανθρωπικό σκοπό στη Ζυρίχη, με την επονομασία «Match for Africa 3».
Ο Φέντερερ νίκησε με 6-3, 7-6 (5), σ’ έναν αγώνα που μικρή σημασία είχε το τελικό αποτέλεσμα, αφού και οι δυο μεγάλοι τενίστες γνώρισαν την αποθέωση από τους φιλάθους. Σύμφωνα με τα βρετανικά ΜΜΕ ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο Ντε Τζανέιρο, που δεν αγωνίστηκε στο Μαϊάμι, αλλά ούτε στον προημιτελικό του Davis Cup κόντρα στη Γαλλία, δύσκολα θα προλάβει και το τουρνουά στο Μόντε Κάρλο, που ξεκινάει την επόμενη εβδομάδα:

«Το Μόντε Κάρλο ξεκινάει σε μια εβδομάδα, οπότε ελπίζω να συνεχίσω να παρουσιάζω πρόοδο με τον αγκώνα μου και να αγωνιστώ κανονικά. Αν δεν τα καταφέρω, θα δείξω υπομονή και θα περιμένω άλλη μια εβδομάδα», δήλωσε σχετικά ο Βρετανός πρωταθλητής.

Επιμέλεια: Δημήτρης Σαλέπης

Πηγές: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ