Με δύο γκολ του Σαργκίς Ανταμιάν η Χόφενχαϊμ ανέτρεψε τα προγνωστικά και μέσα στο «Αλιάντς Αρίνα» νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 2-1, για την 7η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Η ομάδα της Βαυαρίας -επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League- είχε το έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της αντιπάλου της, η οποία κατάφερε με ξαφνικές αντεπιθέσεις να κάνει τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής στην μπουντεσλίγκα και να υποχρεώσει τους πρωταθλητές στην πρώτη τους φετινή ήττα.
Ο Νίκο Κόβατς χρησιμοποίησε τους: Νόιερ, Κίμιχ, Σούλε, Μπόατενγκ, Παβάρ, Τιάγκο, Τολισό (60′ Πέρισιτς), Κομάν (60′ Μίλερ), Κουτίνιο, Γκνάμπρι και Λεβαντόφσκι. Από εκεί και πέρα στο ντέρμπι της αγωνιστικής Λεβερκούζεν και Λειψία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, ενώ η Ντόρτμουντ «στραβοπάτησε» στην έδρα της Φράιμπουργκ με 2-2. Τέλος η Μάιντς νίκησε στην έδρα της Πάντεμπορν με 2-1.
Τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε η Σάλκε την 7η αγωνιστική. Νωρίτερα η Μπάγερν είχε υποστεί ήττα-σοκ μέσα στο Μόναχο από τη Χοφενχάιμ με 2-1, όμως η Σάλκε δεν κατάφερε μέσα στην έδρα της να κάμψει την αντίσταση της Κολονίας, αν και νικούσε έως το 90ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, το ματς έληξε 1-1 κι έτσι πέντε ομάδες βρίσκονται μαζί στην πρώτη θέση της μπουντεσλίγκα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Χέρτα Βερολίνου-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-1 (37΄ Ιμπίσεβιτς, 44΄ Ντιλροσάν, 62΄ Νταρίντα – 32΄πεν. Χένινγκς
Μπάγερν Μονάχου-Χοφενχάιμ 1-2 (73′ Λεβαντόφσκι-54′, 79′ Ανταμιάν)
Λεβερκούζεν-Λειψία 1-1 (66′ Φόλαντ-78′ Νκούνκου)
Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-2 (55′ Βάλντσμιντ, 89′ αυτ. Ακάνζι-20′ Βίτσελ, 67′ Χακίμι)
Πάντερμπορν-Μάιντς 1-2 (14′ Ζολίνσκι-8′ Κουασόν, 32′ πεν. Μπροσίνσκι)
Σάλκε-Κολωνία 1-1 (71΄ Σερντάρ – 90΄ Έκτορ)