Η Μπάγερν Μονάχου δεν μπόρεσε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά, καθώς έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Αουγκσμπουργκ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, προηγήθηκε με τα γκολ των Λεβαντόφσκι (14′) και Γκνάμπρι (49′), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο πρώτο, κιόλας, λεπτό με τον Ρίχτερ κι ενώ όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε τους τρεις βαθμούς, ένα πρώην παίκτης της ομάδας του Πειραιά, ο Ισλανδός φορ, Αλφρεντ Φινμπόγκασον ισοφάρισε στις καθυστερήσεις στο τελικό 2-2.
Η πρωταθλήτρια Γερμανίας αγωνίστηκε με τους: Νόιερ, Παβάρ, Ερναντέζ, Σούλε (12′ Αλάμπα), Κίμιχ, Τιάγκο, Μαρτίνες, Κουτίνιο (80′ Μίλερ), Γκνάμπρι (87′ Γκορέτζκα), Κομάν, Λεβαντόφσκι. Στο μεταξύ, η Λειψία δεν κατάφερε να νικήσει, στην έδρα της τη Βόλφσμπουργκ (1-1).

Η Μπορούσια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga, καθώς επικράτησε με 1-0 της πρωτοπόρου Γκλάντμπαχ. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Ρόις στο 58′. To παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό με πολλές φάσεις με τους γηπεδούχους να σημειώνουν τρία γκολ, αλλά μόνο αυτό του Ρόις να μετράει. Πλέον οι Βεστφαλοί μείωσαν στον ένα βαθμό από την κορυφή.

Συνοπτικά τα τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Λεβερκούζεν 3-0 (4΄, 17΄πεν. Πασιένσια, 81΄ Ντοστ)
Λειψία-Βόλφσμπουργκ 1-0 (54′ Βέρνερ)
Βέρντερ Βρέμης-Χέρτα Βερολίνου 1-1 (7′ Σάρτζεντ-70′ Λουκεμπάκιο)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μάιντς 1-0 (80′ Χένιγκς)
Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-2 (1′ Ρίχτερ, 90΄ Φινμπόγκασον-14′ Λεβαντόφσκι, 49′ Γκνάμπρι)
Ουνιόν Βερολίνου-Φράιμπουργκ 2-0 (1′ Μπούλτερ, 84′ Ινγκβάρτσεν)
Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 1-0 (58′ Ρόις)