Στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος παραμένει μετά και την 5η αγωνιστική η Λειψία, καθώς πέρασε νικηφόρα από τη Βρέμη. Η ομάδα του Τζούλιαν Νάγκελσμαν επικράτησε 3-0 της Βέρντερ, και παραμένει στο +2 από τη Μπάγερν, που νωρίτερα επιβλήθηκε 4-0 της Κολωνίας. Η Λειψία προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με τέρματα των Όρμπαν και Ζάμπιτσερ, έπαιξε από το 64΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λάιμερ, όμως όχι μόνο δεν κινδύνεψε, αλλά πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Σαράκι.
Με ηγέτη τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι η Μπάγερν Μονάχου επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, επικρατώντας εύκολα της Κολονίας στο «Αλιάντς Αρίνα» με 4-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γερμανίας. Ο Πολωνός σούπερ σταρ της πρωταθλήτριας Γερμανίας άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και στο 48′ έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Να σημειωθεί πως η Κολονία από το 59ο λεπτό αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ενιζίμπουε.
Στη συνέχεια ο Φελίπε Κουτίνιο πέτυχε με πέναλτι (62′) το πρώτο γκολ του με την ομάδα του Μονάχου, για να γράψει ο Πέρισιτς στο 73ο λεπτό το 4-0. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους αγωνίστηκε με τους: Νόιερ, Παβάρ, Σούλε, Μπόατενγκ (59′ Μαρτίνεθ), Ερνάντες, Κίμιχ (71′ Κουϊσάνς), Τολισό, Γκνάμπρι, Κουτίνιο, Πέρισιτς και Λεβαντόφσκι (71′ Μίλερ).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Σάλκε-Μάιντς 2-1 (36΄ Σερντάρ, 89΄ Χάριτ – 74΄ Ονισίβο)
Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία 4-0 (3΄, 48΄ Λεβαντόφσκι, 62΄πεν. Κουτίνιο, 73΄ Πέρισιτς)
Λεβερκούζεν-Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (20΄ Φόλαντ, 25΄ Αλάριο)
Χέρτα Βερολίνου-Πάντερμπορν 2-1 (10΄ Ντιροσάν, 52΄ Βολφ – 54΄ Ζολίνσκι)
Φράιμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 1-1 (23΄ Χόλερ – 39΄ Νιντερλέχνερ)
Βέρντερ Βρέμης-Λειψία 0-3 (13΄ Όρμπαν, 35΄ Ζάμπιτσερ, 83΄ Σαράκι)