Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και τέταρτη στην ιστορία της, η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το ευρωπαϊκό σούπερ καπ κερδίζοντας στον τελικό που έγινε στο «Filip II» των Σκοπίων τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1.

Ο Κασεμίρο από οριακή θέση οφσάιντ στο 25’ άνοιξε το σκορ για την Ρεάλ (1-0) που φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς στο 52’ με το πανέμορφο γκολ του Ίσκο (2-0). Στο 60’ η «βασίλισσα» άγγιξε και τρίτο τέρμα αλλά το σουτ του Μπέιλ σταμάτησε στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό (61’) ο Λουκάκου βρήκε δίχτυα για την Γιουνάιτεντ (2-1) που προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς αλλά το σκορ δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά και η Ρεάλ έφτασε στη κατάκτηση του τίτλου.

Κίτρινες: Καρβαχάλ, Ράμος – Λίνγκαρντ

Διαιτητής: Τζιανλκούκα Ρόκι

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Ισκο (75΄ Λούκας), Μπέιλ (74΄ Ασένσιο), Μπενζεμά (83΄ Ρονάλντο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: (Ζοζέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Βαλένσια, Μάτιτς, Ερέρα (56΄ Φελαϊνί), Πογκμπά, Μχιταριάν, Λίνγκαρντ (46΄ Ράσφορντ), Λουκάκου

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ