Ένα από τα χειρότερα ξεκινήματα στην ιστορία της πραγματοποιεί η Ρεάλ Μαδρίτης που υπέστη ήττα-σοκ στο «Μπερναμπέου» με 1-0 από την Μπέτις στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η Μπέτις, με αρκετούς αναπληρωματικούς, έγραψε ιστορία στο Bernabeu 19 χρόνια μετά, με ένα γκολ του Σανάμπρια στις καθυστερήσεις, χαλώντας το πάρτι του ρεκόρ των Μαδριλένων(θα ξεπερνούσαν την Σάντος με 74 συνεχή παιχνίδια σκοράροντας).

Ετσι πολύ νωρίς, το Σεπτέμβριο, πέντε αγωνιστικές μετά το ξεκίνημα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης και Ισπανίας, βρίσκεται ήδη επτά βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Πρωταγωνιστής, εκτός από τον Παραγουανό σκόρερ και ο Ισπανός τερματοφύλακας της Μπέτις, Ανταν. Η Ρεάλ Μαδρίτης, δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα νίκη στην Laliga στο Bernabeu.
Η έτερη ομάδας της Ανδαλουσίας, Σεβίλλη με ένα γκολ που έφτασε (83΄) από τον Χέσους Νάβας, κατάφερε να μαζέψει και τους τρεις βαθμούς από το παιχνίδι της με την Λας Πάλμας.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Βαλένθια-Μάλαγα 5-0 (17΄ Μίνα, 55΄,61΄,63΄ Ζάζα, 89΄ Ροντρίγκο)
Μπαρτσελόνα-Εϊμπάρ 6-1 (20΄πεν,59΄,62΄,87΄ Μέσι, 38΄ Παουλίνιο, 53΄ Ντένις Σουάρεθ – 57΄ Ενρίς)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (90΄+2 Γκαρσία – 55΄ Κορέα, 73΄ Καράσκο)
Λεγανές-Χιρόνα 0-0
Λα Κορούνια-Αλαβές 1-0